Lenka Merava Hokej

SVK U18 zdolala Nemecko 4:1 a vyhrala turnaj štyroch krajín

Prvý zápas skončil víťazstvom Bieloruska nad Dánskom 6:3 a tým si vybojovali tretie miesto na turnaji. Zároveň bolo jasné, že mladí Slováci neskončia v žiadnom prípade horšie ako druhí.

Zápas bol iný ako dva predchádzajúce. Nedostali sme prvý gól, nemali sme výraznú prevahu v druhej tretine, dali sme góly v rovnovážnom stave a nie presilovkách a nemuseli sme v nájazdoch zachraňovať víťazstvo. Celý zápas sa hral v dobrom tempe, bez výraznejších individuálnych chýb v obranných činnostiach z oboch strán. Prvú výraznú šancu si vypracoval Daniel Fischbuch, ktorý sám medzi kruhmi pálil len do dnes dobre chytajúceho Rybára. Do druhej obrovskej šance poslal pekným pasom hneď dvoch súperov Vladimír Klinga ale Rybár pokryl strelu vyrážačkou. V deviatej minúte počas presilovky dobre strieľal Lamper a po ňom hneď Nechala, avšak gólmana hostí neprekonali. Pri jedinej našej oslabovke sa výborne uvoľnil a dvojica našich hráčov, Dominik Fujerík bol sám pred prázdnou bránkou, puk prechádzal popri jeho hokejke, no nestačil zareagovať a zasunúť do prázdnej. Na druhej strane zahodil velikánsku šancu sám na Rybára rútiaci sa Kastner, ktorý svoju šancu vyslovene zahodil. Prvého gólu sme sa dočkali až v šestnástej minúte, po nahrávkach Bagina a Rapáča sa ocitol za súperovou bránkou, vykrúžil okolo ľavej tyčky na spodok kruhu a peknou pohotovou strelou otvoril skóre. V druhej tretine sme boli zvyknutí na veľký tlak domácich, ktorý sa dnes nedostavil. Slováci mali viac z hry asi do 7 minúty.Potom nás súper zatvoril v našom pásme a získal výraznú prevahu. Tréneri súpera prečítali zakladanie našich útokov, ich zverenci zvýšili napadanie, ktoré vysunuli až do útočného pásma a naši mladíci sa len z obtiažami dostávali do stredného pásma. V deviatej minúte sm esa dostali do ojedinelého ataku súperovej bránky a bolo z toho 2:0. Opakovanou tvrdou strelou z kruhov sa presadil Vlado Dolník. Až do konca druhej tretiny mali prevahu naši súperi, ale zodpovedná hra vzadu a dobrý Rybárov výkon im dovolil streliť len jeden gól.V 32 minúte nahodil Kronthaler puk od modrej na bránku, gólman mal zakrytý výhľad a puk skončil po strele-nestrele za jeho chrbtom v sieti. Tretia časť začala vyrovnanejšie ako druhá, rýchly pohyb oboch mužstiev priniesol dynamickú hru ale nie veľa šancí. Lamper v 50tej minúte zaviezol puk do útočného pásma, pri pravom mantineli ho pordžal, zrazu sa vymanil z obkľúčenia dvoch súperov a nahral do jazdy medzi kruhy Dolníkovy, ten pohotovou strelou ťahom nad betón prekonal po tretí krát súperovho gólmana. Od tejto chvíle zmenili naši taktiku, prenechali znova iniciatívu súperovi, ktorý sa začal výraznejšie tlačiť do gólu. My sme len vyhadzovali do stredného pásma a pozične dobre bránili. Nedovolili sme veľa čistých príležitostí súperovým hráčom a tak čas hral v náš prospech. V poslednej sekunde zápasu zvýšil na 4:1 výborne hrajúci Tomáš Mikúš, po úniku si potiahol ns forhend, položil gólmana a zavesil do opačného vinkla. 59:59 padol posledný gól turnaja v úplne vyrovnanom zápase, v ktorom sme neboli lepším mužstvom. Dobrým pohybom a taktickou hrou a konečne efektivitou v útoku sme zdolali húževnatého súpera a mohli sme sa radovať z víťazstva v turnaji. Druhé miesto obsadili naši dnešní súperi , poslední skončili Dáni. Dnes zo Slovenského výberu zahral výborne Mikúš, Dolník a Fujerík, v zadu spoľahlivo včera zranený Bagin, ktorý a v bránke po prvýkrát ma presvedčil Rybár. Zo súperovho mužstva ma zaujal Kretschman a Fischbuch.

Všetky štyri mužstvá predviedli vyrovnané výkony, pár výborných akcií ale aj hluchých miest. Ak sa náš výber stabilizuje, vyvaruje sa výrazných individuálnych chýb a zbytočne inkasovaných gólov, tak má možnosť svoj výkon ešte zlepšiť. Pre MS to bude veľmi dôležité. Hra v pätici je základom, bez ktorého nemôžeme pomýšľať na dobrý výsledok. Zopakovali sme z leta problém so zakončovaním, avšak nižší level súperov ako ma Hlinkovom memoriáli, aj s týmto handicapom nám umožnil dosiahnuť úspech. Dokázali sme si, že pri disciplinovanom prístupe k zápasu, bez zbytočných faulov môžeme uhrať dobrý výsledok, ktorým je víťazstvo v tomto turnaji.

zdroj:webhokej24.sk