Zbraňová amnestia je spracovaná na takmer 95 percent: Slováci odovzdali tisíce zbraní

Tretia zbraňová amnestia skončila už v máji 2015. Odovzdané zbrane a strelivo však musia prejsť dôslednou kontrolou.

Ilustračný obrázok k článku Zbraňová amnestia je spracovaná na takmer 95 percent: Slováci odovzdali tisíce zbraní
Zdroj: TASR

V poradí tretia zbraňová amnestia je v súčasnosti spracovaná už na takmer 95 percent. „Tretia zbraňová amnestia je k dátumu 8. jún celkovo spracovaná na 94,7 percenta. Pritom doposiaľ nebolo zistené spáchanie trestného činu z odovzdaných a preskúmaných zbraní,“ uviedla hovorkyňa rezortu vnútra Lucia Kirinovičová.

Platí aj naďalej informácia o počte expertov na balistiku, ktorí sa venujú skúmaniu odovzdaných zbraní a streliva, a to je 12 príslušníkov. Tak ako v minulosti pri predchádzajúcich dvoch amnestiách primárne je na oddelení balistiky riešená znalecká a expertízna činnosť v rámci objasňovania trestnej činnosti a trestného konania, až potom prichádzajú na rad prípady v rámci zbraňovej amnestie.

V rámci poslednej amnestie, ktorá sa začala 1. decembra 2014 a skončila sa v posledný májový deň 2015, Slováci odovzdali na policajných oddeleniach dovedna 3035 zbraní a 36 326 kusov streliva. Uviedli to začiatkom júna 2015 podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák a viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.

„Dohromady sa získalo v rámci všetkých troch amnestií na Slovensku približne 11 000 zbraní. To je veľmi dôležité. Najviac – 453 zbraní – bolo odovzdaných v Žilinskom kraji, najmenej – 214 – v Trenčianskom kraji. Aj vďaka zbraňovým amnestiám klesol počet trestných činov spáchaných so zbraňou o 60 percent,“ zdôraznil vtedy Kaliňák. Nevylúčil ani štvrtú zbraňovú amnestiu, tá však podľa jeho slov najbližší rok či dva vyhlásená nebude.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame