Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Jedinečný projekt: Dvojnásobné kompenzácie za pandémiu pre Trenčanov, VIDEO

Projekt Sobota v nedeľu má kompenzovať stratené zážitky Trenčanov počas pandémie. Pripravili desiatky rôznych akcií.

Kultúra Video
Kultúra Video

Jedinečný projekt: Dvojnásobné kompenzácie za pandémiu pre Trenčanov, VIDEO

Projekt Sobota v nedeľu má kompenzovať stratené zážitky Trenčanov počas pandémie. Pripravili desiatky rôznych akcií.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Koncert, na ktorom kapela zahrá každú pesničku dvakrát, či futbalový zápas s dvoma loptami a tímami budú môcť zažiť Trenčania a návštevníci mesta v rámci projektu Sobota v nedeľu. Pripravila ho umelkyňa Kateřina Šedá s tímom Trenčín 2026 v rámci kandidatúry Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry (EHMK).

Inklúzia

Desiatky rôznych akcií majú ľuďom kompenzovať stratené zážitky počas pandémie nového koronavírusu. Projekt potrvá do konca septembra.

„Inklúzia práce s ľuďmi je stavebný pilier celého tohto projektu. Keď chceme mať v meste kultúru pre každého jedného človeka, ktorý tam žije alebo ho navštívi, je dôležité, aby tú kultúru aj tvoril," načrtla v pondelok na tlačovej konferencii v Trenčíne Lucia Dubačová, projektová manažérka kandidatúry mesta pre EHMK.

Viac správ zo Slovenska

Kompenzácia ľuďom

Projekt Sobota v nedeľu je podľa nej uchopený cez koncept kompenzačného bonusu. Prostredníctvom neho sa organizátori snažia kompenzovať ľuďom to, čo nemohli robiť počas pandémie. „Oslovili sme väčšinu prevádzok, aktérov v meste, či by nemohli nejakým spôsobom zdvojiť svoju službu alebo inú ponuku, ktorú majú," ozrejmila Dubačová.

Tím oslovil na spoluprácu umelkyňu Šedú z Brna. Tá má skúsenosti s tvorením podobných akcií, do ktorých zapája desiatky či stovky ľudí bez predošlého angažovania sa v kultúre či umení. „Ľudia môžu zažiť koncert, kde hrajú pesničky dvakrát po sebe, zájsť na prehliadku hradu, kde by ich mali sprevádzať dvaja sprievodcovia a každý by mal hovoriť niečo iné. Mali by zažiť futbal štyroch tímov s dvoma loptami, ostrihať sa kaderníkom z dvoch strán súčasne," priblížila Šedá.

Správy z Trenčína a okolia

Pridali sa aj vojaci

Zdvojení je podľa nej celý rad a každé sa uskutočňuje iným spôsobom. „Ideálne je, aby došlo k niečomu novému, aby sa len nezdvojil predchádzajúci zážitok, ale aby sa to prepojilo z dvoch strán. Určite by však nemalo ísť o konzum," dodala.

K projektu sa pripojili i vojaci. „Tým, že sme minulý rok ako Ozbrojené sily (OS) SR prišli o možnosti na výcviky, vojenské cvičenia, snažíme sa zdvojnásobiť výcvik. To znamená, že všade v meste na plagátoch uvidíte, že salutujeme dvakrát, cvičíme dvakrát toľko, aby sme kompenzovali minulý rok," uzavrela Mária Chasníková z Ozbrojených síl SR.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si, ako to vyzerá v praxi.

FOTO: Projekt Sobota v nedeľu má kompenzovať zážitky Trenčanov počas pandémie
8
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín