Skalku pri Trenčíne podporia umelci: PROGRAM podujatia je inšpiratívny

Cieľom výtvarno-literárneho sympózia Ora Et Ars – Skalka je prostredníctvom umenia zviditeľniť starobylé pútnické miesto.

Marek Vatraľ

V dňoch od 18. do 24. júna sa uskutoční 11. ročník Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2018.

Cieľom podujatia je prostredníctvom umenia zviditeľniť starobylé pútnické miesto Skalku pri Trenčíne, uctiť si patróna Európy sv. Benedikta i jeho nasledovníkov – patrónov Nitrianskej diecézy sv. Andreja-Svorada a Beňadika a poskytnúť jedinečný priestor areálu Malej a Veľkej Skalky, okolitej krajiny i samotného Trenčína pre individuálnu kreativitu sochárov, maliarov a spisovateľov, ktorí dostanú príležitosť na spoločné stretnutie a vzájomné spoznávanie sa prostredníctvom umeleckej tvorby.

Vo výtvarnej sekcii sa stretnú trinásti umelci, z toho dvaja z Poľska a jeden z Maďarska a Čiech. Literárna sekcia bude pozostávať zo siedmych píšucich umelcov, vrátane jedného hosťa z Čiech.

Slávnostné otvorenie sympózia sa uskutoční v pondelok 18. 6. o 16.00 hodine v Diecéznej svätyni sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke a bude spojené so svätou omšou.

Ďalším sprievodným podujatím sympózia bude stretnutie s literátmi v spoločenskej miestnosti Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne na Hasičskej ulici 1. Pôjde o autorské čítanie poézie Rudolfa Dobiáša a účastníkov literárnej sekcie sympózia v stredu 20. júna o 11.00 hodine.

Slávnostná vernisáž s kultúrnym programom a prezentáciou výtvarných a literárnych diel vytvorených na sympóziu za účasti autorov sa uskutoční už tradične v deň hlavnej púte na Skalku v sobotu 21. júla o 15.00 hod. v areáli kláštora na Veľkej Skalke.

Hlavný organizátorom sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2018 je Mesto Trenčín. Spoluorganizátormi sú Trenčiansky samosprávny kraj, Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne, Farský úrad Skalka nad Váhom, Beňadik, n. f ., T-VIA o. z. Vstup na podujatia je voľný.

PROGRAM:

Slávnostné otvorenie sympózia spojené so sv. omšou

18. 6. o 16:00, Diecézna svätyňa sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke

Medzinárodný kultúrno-historický seminár OKNO do histórie pozorovania hviezd

19. 6. o 9:30, Kongresová sála Trenčianskeho samosprávneho kra­ja

Pozorovanie nočnej oblohy

19. 6. o 21:00, Astronomická pozorovateľňa prof. Alojza Cvacha, ul. 1.mája, bočné schodisko na budove Gymnázia Ľ. Štúra

Stretnutie s literátmi a autorské čítanie poézie Rudolfa Dobiáša a účastníkov literárnej sekcie sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2018

20. 6. o 11:00, Spoločenská miestnosť, Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne, Hasičská 1

Ukončenie sympózia – prezentácia diel vytvorených na sympóziu a autorské čítanie účastníkov literárnej sekcie sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2018 s kultúrnym programom

23. 6 o 17:00, Diecézna svätyňa sv. Andreja-Svoradea a Beňadika na Malj Skalke

Slávnostná vernisáž – prezentácia výtvarných a literárnych diel vytvorených na sympóziu za účasti autorov s kultúrnym programom

16. 7. o 15:00, Areál kláštora na Veľkej Skalke

Výstava výberu diel z 11. ročníka Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS SKALKA 2018

23. 6. – 31. 7, Výstavné priestory Trenčianskeho samosprávneho kra­ja

Výstava výberu diel z 11. ročníka Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS SKALKA 2018

1. 8. – 20. 8., Mestská veža Trenčín

Pozrite si aj fotogalériu z minulých ročníkov Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS – SKALKA.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Foto: Ilustračné

Odporúčame