Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Objav, na aký Trenčín čakal roky: Unikátnych nálezov však odhalili viac, VIDEO

Hoci o ňom tušili, až teraz sa podarilo exaktne dokázať existenciu parkánového múru mestského opevnenia.

Rôzne Video
Rôzne Video

Objav, na aký Trenčín čakal roky: Unikátnych nálezov však odhalili viac, VIDEO

Hoci o ňom tušili, až teraz sa podarilo exaktne dokázať existenciu parkánového múru mestského opevnenia.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Archeologický výskum v trenčianskej synagóge priniesol unikátne nálezy. V hĺbke 2,5 metra odkryli odborníci parkánový múr zo 16. storočia a základy staršej drevenej synagógy z konca 18. storočia. Objavy zdokumentovali a zamerali. Židovská náboženská obec (ŽNO) v Trenčíne spoločne s Krajským pamiatkovým úradom (KPÚ) v Trenčíne aktuálne hľadajú možnosti, ako vzácne nálezy priblížiť verejnosti. Ako informoval vedúci archeologického výskumu Roman Kos, v priestoroch viac ako storočnej synagógy pracovali archeológovia asi dva týždne.

Unikát

„Vo východnej časti budovy sa nám podarilo nájsť parkánový múr – jednu z línií mestského opevnenia, ktorá bola nižšia ako hlavné mestské hradby. Zároveň sme objavili aj základy staršej, pôvodnej synagógy, ktorá mala podľa predpokladov drevenú konštrukciu. Bola postavená na murovanej podeste, ktorú sa nám podarilo zachytiť v západnej časti sondy,“ informoval Kos.

Objavy označuje za unikát. V rámci prieskumu tiež našli stavebnú keramiku, časť zdobenej fajky či sklenené fľaše.

Viac správ zo Slovenska

Jediné miesto

Zachované mestské hradby sú podľa Márie Kucmanovej z KPÚ v Trenčíne dôležitou súčasťou urbanizmu mesta. V prípade Trenčína sa doteraz len predpokladalo, že okrem hlavnej mestskej hradby sú súčasťou niektorých mladších budov aj časti ďalších murív.

„Vďaka archeologickému prieskumu sa podarilo konečne exaktne doložiť nielen z písomných prameňov parkánový múr mestského opevnenia. V Trenčíne je to zatiaľ jediné miesto, kde sa nám ho podarilo odkryť,“ skonštatovala s tým, že KPÚ spoločne so ŽNO momentálne uvažujú nad vhodnou formou prezentácie nálezov. Jednou z možností je zvýraznenie objavov v rámci dlažby.

Správy z Trenčína a okolia

Obnova synagógy

Archeologický výskum predchádza projektu obnovy trenčianskej synagógy, na ktorú získala ŽNO Trenčín financie z grantov EHP a zo štátneho rozpočtu. Celkové náklady na schválený projekt predstavujú približne jeden milión eur.

„Začiatok stavebných prác archeologické nálezy neoddiali, keďže sme s výskumom začali skôr. Aktuálne sme v štádiu prvej kontroly a vypisujeme verejné obstarávanie na obnovu celého interiéru, hoci z grantov EHP a zo štátneho rozpočtu dokážeme vynoviť len jeho polovicu,“ povedala predsedníčka ŽNO v Trenčíne Oľga Hodálová. Ďalšie potrebné financie chcú získať aj prostredníctvom verejnej zbierky.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takto odhalili unikátne nálezy.

OBRAZOM: Archeologický výskum v trenčianskej synagóge priniesol unikátne nálezy
6
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín