Rôzne

Meteorológovia varujú pred povodňami: Okres Prievidza má výstrahu druhého stupňa

Slovenský hydrometeorologický ústav zvýšil výstrahu pre povodeň z trvalého dažďa pre okres Prievidza.

Ilustračný obrázok k článku Meteorológovia varujú pred povodňami: Okres Prievidza má výstrahu druhého stupňa
Zdroj: TASR

Meteorológovia zvýšili výstrahu pre povodeň z trvalého dažďa pre okres Prievidza na druhý stupeň. Pre väčšinu západného a stredného Slovenska zostala hydrologická výstraha na prvom stupni. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe s tým, že na väčšine územia SR očakáva v pondelok intenzívny dážď.

Výstraha prvého stupňa pred vznikom povodní platí pre Trnavský, Bratislavský, Trenčiansky, Žilinský, Nitriansky a Banskobystrický kraj i pre okres Rožňava. „Vzhľadom na očakávané trvalé zrážky je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch,“ spresnili odborníci s tým, že tieto hydrologické výstrahy trvajú až do odvolania.

V prípade okresu Prievidza očakávajú výrazný vzostup vodných hladín, pričom táto výstraha platí do utorka (13. 10.) do 13.00 h.

Druhý stupeň výstrahy pred dažďom platí na celom území Trenčianskeho, Banskobystrického, Nitrianskeho a Žilinského kraja, taktiež v okresoch Poprad i Rožňava. V týchto oblastiach očakávajú meteorológovia ojedinele výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 60 až 100 milimetrov. „Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ upozorňuje SHMÚ.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM