Katarína Vlčková Rôzne

Unikátne FOTO Prievidze z minulého storočia: Aká je pravda o názve nášho mesta?

Perla hornej Nitry, ako nazývajú Prievidzu má za sebou dlhú históriu plnú zaujímavostí. Pátrali sme po tom, ako vznikol názov Prievidza a aj kedy sa o meste objavila prvá písomná zmienka.

Ilustračný obrázok k článku Unikátne FOTO Prievidze z minulého storočia: Aká je pravda o názve nášho mesta?
Zdroj: Dnes24.sk

Kronika z roku 1967 uvádza, že Prievidza sa vyvíjala z pravekého sídla na križovatke dvoch starých obchodných ciest. Jedna viedla z Balkánu cez Nitru, Topoľčany, Bojnice, Prievidzu, Vyšehrad, Kraľovany, popri rieke Orave cez Krakov k Baltickému moru. Druhá od Kremnice cez Handlovú do Prievidze a ďalej nadväzovala na prvú.

Niekoľko názorov

Prvé písomné zmienky o Prievdzi sú z listiny zoborského opátstva z roku 1113, kde sa spomína Prievidza ako obchodná osada, ktorá sa neskôr v 14. storočí vyvíja ako obchodné mestečko s kráľovskými výsadami. Horná Nitra tak bola uchránená od nájazdu Tatárov a do mesta prichádzali noví osadníci.

Ako píše kronikár Ján Mjartan v kronike z roku 1932, oficiálny názor, z čoho vzniklo pomenovanie mesta Prievidza nie je jednoznačný. Vysvetlenie názvu pritom pochádza z viacerých prameňov a názorov.

Podľa Mjartána, Solčiansky farár Šujanský tvrdil, že názov mesta vznikol zo slova previdiet, to znamená, že mesto leží na prievidnom, čiže viditeľnom mieste – na čistinke uprostred hôr a z toho sa odvíja aj názov. Prihovára sa za názov Prievidza, pretože je podľa neho slovenskejší.

Avšak, podľa samotného kronikára a profesora piaristického gymnázia v Prievidzi Jána Mjartana je pôvod názvu iný. V kronike píše, že prievidzský rímsko-katolícky farár Michal Hoič tvrdí, že názov mesta pochádza do slova Privin-všia, teda Privinova/Pribinova Ves. Tým chcel poukázať na starobylosť mesta a jeho počiatky tak datovať do obdobia Veľkomoravskej rí­še.

Prievidzský rodák, kňaz a spisovateľ Mikuláš Mišík vo svojej publikácii Prievidza z roku 1970 poukazuje na dielo Mateja Bela Notitia Hungarica Novae, v ktorom sa vysvetľuje aj názov mesta Prievidza. Bel odôvodňuje názov od podoby pri vodze – pri vode. Mesto sídli pri vode, pričom sa myslela buď rieka Handlovka alebo Nitra.

Vývoj názvu

V prvej písomnej zbierke o Prievidzi, v spomínanom roku 1113, má mesto podobu Preugian. V roku 1289 to bola Preuge, rovnako ako sa volá hotel v meste. V roku 1352 Preuigia, v roku 1383 kedy udelila Prievidzi výsady kráľovského mesta Mária z rodu Anjou názov Prewge. Ďalšie podoby názvov, ktoré sa zachovali sú Priwidya, Pritz, Prividz, Prévidza, Privicza, Prewicza a od roku 1920 má názov mesta súčasnú podobu.

„Pamätám si, že v rokoch môjho detstva, v 60. rokoch, hovorili starí obyvatelia mesta, aj moji starí rodičia mestu Prividza," prezradila Oľga Ďurčenková z Mestského úradu.

Stál tu hrad

Kronikár Mjartan dokonca zaznamenal, že je archeologicky zistené a zaznamenané, no doteraz nepreskúmané, že v Malej Lehôtke bol prievidzský hrad, ktorý zanikol po prepojení územia s Uhorskom. Neskoršie správa Kráľovských majetkov postavila nový hrad v Prievidzi na tzv. Skale – Mariánskom vŕšku. Ako sa píše v knihe Prievidza, mesto nášho srdca, zanikol v rokoch 1321 až 1330, no dodnes tam stojí kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý bol pravdepodobne súčasťou hradu.

Ďalší článok z histórie nášho mesta prinesieme už čoskoro.

Zdroj: MsÚ, Dnes24
Foto: súkromný archív Milana Paluša

Takto vyzerala kedysi Prievidza
16
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM