RADÍME: Po ukončení práce v zahraničí si vyžiadajte potvrdenie o poistení

S letom sa končia aj mnohé sezónne práce a brigády. Na čo by ste mali pamätať pri návrate na Slovensko?

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Po ukončení práce v zahraničí si vyžiadajte potvrdenie o poistení
Zdroj: TASR

V tomto období sa mnoho občanov vracia späť na Slovensko z krajín Európskej únie, kam odišli za prácou na rôzne sezónne práce a brigády. Počas nich takíto brigádnici či zamestnanci podliehajú v oblasti sociálneho zabezpečenia právnym predpisom tej krajiny, v ktorej pracujú. Tam sú poistení a platia si aj poistné na sociálne poistenie.

Potvrdenie o zamestnaní

„Odporúčame občanom, ktorí si v zahraničí zarábajú ako brigádnici alebo zamestnanci, aby si pred odchodom z krajiny, v ktorej pracovali, priniesli späť na Slovensko potvrdenie o zamestnaní, resp. o období sociálneho poistenia v danej krajine. Potvrdzujúcim dokladom môže byť napríklad formulár E 104 (potvrdenie obdobia nemocenského poistenia), prenosný dokument PD U1 (potvrdenie obdobia poistenia v nezamestnanosti), alebo aj pracovná zmluva. V budúcnosti im to môže výrazne pomôcť pri uplatňovaní si nárokov na jednotlivé dávky na Slovensku,“ radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Podľa neho platí totiž princíp, že dávka sa neuplatňuje automaticky v Sociálnej poisťovni na Slovensku, ale tam, kde naposledy pracovali, prípadne kde si platili poistné.

Preukazovanie pracovnej činnosti

Preukázať výkon pracovnej činnosti v zahraničí, najmä letných brigád, v minulosti môže byť neskôr zložité. Preto je dôležité zaobstarať si jednotlivé potvrdenia o období sociálneho poistenia, ktoré občanom zjednodušia riešenie nárokov vo vzťahu k Sociálnej poisťovni, ale aj k akejkoľvek inej inštitúcii ktoréhokoľvek členského štátu EÚ.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame