Rôzne Video

Budú protestovať aj mestá? Richard Rybníček vyslal apel smerom k vláde, VIDEO

Prostriedky na zníženie dosahu zdražovania nemôžu ísť na úkor samospráv. Hovorí Únia miest Slovenska na čele s Richardom Rybníčkom.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Samosprávy podporujú prorodinnú politiku štátu, upozorňujú však, že jej opatrenia nemôžu ísť na úkor financií, ktoré majú mestá a obce na zabezpečenie služieb svojim obyvateľom. Zdôraznili to predstavitelia Únie miest Slovenska (ÚMS). Na stredajšom tlačovom brífingu pred Úradom vlády SR vyzvali, aby vláda hľadala prostriedky na zníženie dosahu zdražovania vo vlastných rezervách a prostredníctvom úspor v rezortoch.

Mohlo by vás zaujímať

Krátenie peňazí

Predstavitelia miest upozorňujú, že na krytie zvýšených výdavkov nebude stačiť vyššie zdanenie bohatých firiem, ako to kabinet avizuje, peniaze sa majú zobrať aj samosprávam.

„Ak ale štát zoberie peniaze samosprávam, aby dal peniaze na zvýšené benefity ľuďom, zároveň im peniaze berie, keďže kráti peniaze, ktoré slúžia na financovanie školských zariadení, bezpečnosti, kultúry, športu a ďalších služieb," upozornil prezident ÚMS a primátor Trenčína Richard Rybníček.

Zhromaždenia

Zástupcovia miest vyzývajú vládu, aby prehodnotila svoj postoj k samosprávam.

„Oni nám síce deklarujú našu dôležitosť, oceňujú nás, ale keď prijímajú opatrenia, ktoré sa nás dotknú, už ich nezaujímame," upozornil Rybníček.

Avizuje preto, že ak sa postoj centrálnej moci k samosprávam nezmení, sú i mestá pripravené poukazovať na defektné kroky vlády na verejných zhromaždeniach, na ktoré prepravia svojich občanov.

Vláda chce na pomoc ľuďom v súvislosti so zdražovaním minúť tento rok 260 miliónov eur, budúci rok to má byť vyše miliardy eur. Na konkrétne opatrenia premietnuté do nariadení vlády a zákonov sa ešte čaká. Vláda avizovala, že zvýšené výdavky štátu na pomoc ľuďom so zdražovaním by malo z podstatnej časti zaplatiť zvýšenie daní pre 100 mimoriadne bohatých firiem.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Viac správ zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM