Rôzne

Ministerstvo dopravy o prioritách: Hovorí aj o rýchlostnej ceste z Trenčína

Rezort dopravy aj o rýchlostnej ceste R2 medzi Trenčínom a Košicami, ktorá je niekedy nazývaná aj južná diaľnica.

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo dopravy o prioritách: Hovorí aj o rýchlostnej ceste z Trenčína
Zdroj: TASR

Výstavba diaľničného úseku D1 Budimír – Bidovce pri Košiciach bude spolufinancovaná z Kohézneho fondu Európskej únie (EÚ). Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR získalo súhlasné stanovisko z Bruselu, pričom nenávratný finančný príspevok predstavuje viac ako 200 miliónov eur. Práce na viac ako 16 kilometrov dlhej diaľnici napredujú podľa plánu, do užívania ju motoristi dostanú na konci tohto roka, informoval rezort dopravy.

Ministerstvo dopravy a výstavby ďalej uviedlo, že sa sústreďuje aj na prípravu ďalších významných cestných projektov, ktoré by mohli byť plynule prefinancované z nových eurofondov v programovom období 2021 – 2027.

Medzi priority v oblasti diaľnic a rýchlostných ciest patrí najmä dobudovanie chýbajúcich úsekov diaľnice D3, posledný nedostavaný úsek diaľnice D1 medzi Košicami a Bratislavou (Turany – Hubová) a najpotrebnejšie úseky rýchlostnej cesty R2 medzi Trenčínom a Košicami.

Úsek D1 Budimír – Bidovce, ktorý je vo výstavbe od novembra 2016, je priamym pokračovaním diaľnice D1 v úseku Prešov – Košice smerom na Michalovce. Po dobudovaní rýchlostnej cesty R2 sa stane súčasťou východného obchvatu Košíc a dokončený úsek prepojí diaľnicu D1 s rýchlostnou cestou R4 smerom na Miškovec. Vybudovanie tejto stavby s napojením na úsek D1 v prevádzke Prešov – Budimír preberie podstatnú časť celkovej dopravy z úseku cesty I/68 a I/50, najmä tranzitnú nákladnú dopravu, a tým pozitívne ovplyvní dopravnú situáciu v regióne.

Tu pre zmenu niečo o dostavbe 3. bloku jadrovej elektrárne.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM