Utorok 23. júl 2019 Oľga  18 °C
Marek Vatraľ Rôzne Správy

Ohodnotili základné školy v okrese Trenčín: Pozrite si, ako dopadli

Na verejnosť sa dostalo najnovšie známkovanie základných škôl z dielne známeho inštitútu. Takto obstáli školy v našom okrese.

Ilustračný obrázok k článku Ohodnotili základné školy v okrese Trenčín: Pozrite si, ako dopadli
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) pravidelne vydáva rebríčky slovenských škôl. Urobil tak aj teraz, pričom ich aktualizoval o najnovšie údaje vrátane rebríčkov základných škôl z Trenčianskeho okresu.

Po aktualizácii rebríčkov obhájila medzi základnými školami (ZŠ) na celoslovenskej úrovni vedúcu pozíciu Základná škola na Krosnianskej 4 v Košiciach. Nasleduje Základná škola SSV, Skuteckého 8, Banská Bystrica a najlepšiu trojicu dopĺňa ZŠ Kollárova 2, Svätý Jur.

V celoslovenskej TOP 10 Trenčiansky okres zástupcu nemá. Keď sa pozrieme na hodnotenie v rámci Trenčianskeho kraja, najlepšie obstála Základná škola Dlhé Hony 1 v Trenčíne. Trenčianska základka obsadila 3. miesto s hodnotením 8,54. 4 miesto patrí Základnej škole na ul. Janka Palu 2 v Nemovej s ratingom 8,51. Po nej nasleduje trenčianska Základná škola Novomestského 1, tá skončila na 7. mieste so známkou 8,18.

Na 11. priečke sa umiestnila aj Základná škola Hodžova 37 v Trenčíne s hodnotením 7,84. Hneď po nej nasleduje ďalšia trenčianska Základná škola Bezručova 66 so známkou 7,76. O štyri priečky nižšie, na 16. mieste, je Základná škola a Materská škola Václava Mitúcha v obci Horné Srnie. Tá dostala hodnotenie 7,54. Hneď po nej, na 17. mieste, je Základná škola Veľkomoravská 12 v Trenčíne so známkou 7,41. Miesto číslo 18 patrí Základnej škole a Materskej škole Samuela Timona v Trenčianskej Turnej (rating 7,25). Na 20. mieste skončila Základná škola na Sídlisku SNP 6 v Trenčianskych Tepliciach so známkou 7,24.

INEKO upozorňuje, že tieto rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom.

Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl. Pre získanie presnejšieho obrazu by sa rodičia mali učiteľov pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov, či už v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania alebo pri vstupe na trh práce. Dôležité sú aj informácie o účasti študentov na rôznych súťažiach, o technickom vybavení alebo o štruktúre predmetov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk