Rôzne

Inde ceny za vývoz odpadu zvyšujú, v Nitrianskom Pravne ich znížili

Aktívny prístup sa vyplatil. Obyvatelia Nitrianskeho Pravna zaplatia za komunálny odpad menej ako vlani.

Ilustračný obrázok k článku Inde ceny za vývoz odpadu zvyšujú, v Nitrianskom Pravne ich znížili
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Obyvatelia Nitrianskeho Pravna v okrese Prievidza zaplatia v tomto roku za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu menej peňazí ako vlani. Zníženie poplatku z 35,90 eura na 32,90 eura umožnilo menšie množstvo odpadu, ktorý putoval na skládku, i dôslednejšie triedenie.

Práca občanov

„Zníženie poplatku je vďaka aktívnemu prístupu občanov. Ide o výsledok dva a polročnej práce," skonštatoval starosta Andrej Richter.

V roku 2019 podľa neho obec zrealizovala analýzu odpadov, ktorá ukázala veľmi veľkú produkciu zmesového komunálneho odpadu. „Túto produkciu sa nám darí postupne medziročne znižovať, ale je to len výsledok toho, že ľudia poctivo a zodpovedne pristupujú k separovaniu," podotkol.

Viac správ zo Slovenska

V obci v roku 2019 vyprodukovali 605 ton zmesového komunálneho odpadu, o rok neskôr to bolo 540 ton a vlani približne 450 ton. V nadväznosti na to stúpal objem vytriedených zložiek, a to i prostredníctvom osvety.

Ďalšie výhody

„Dôležité bolo aj to, že sme zaviedli v obci evidenciu odpadu na úrovni domácností. Každá domácnosť tak presne vie, koľko nádob komunálneho odpadu vyprodukovala. Vieme skontrolovať, koľko bolo vriec s plastom, papierom, máme informácie aj o ostatných zložkách triedeného odpadu, ktoré zbierame na zberných miestach," priblížil Richter.

Správy z hornej Nitry

Ďalším prvkom, ktorý znížil náklady na odpad, bolo podľa neho to, že obec zaviedla zmeny v zbere a spracovania biologicky rozložiteľného odpadu. Na nižších nákladoch sa podieľa i zavedenie zberu kuchynského odpadu. „Investovali sme aj do kúpy sekacieho a miešacieho vozu," doplnil starosta.

Zníženie poplatku zatiaľ podľa neho obec zaviedla celoplošne pre všetkých občanov, pravdepodobne od budúceho roka chce na základe evidencie odpadov obyvateľov motivovať i ďalšími výhodami, napríklad ďalším znížením poplatku.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Prievidze a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM