Rôzne

Na hornú Nitru chcú nakúpiť nové moderné autobusy: Poháňať ich má vodík!

Novým členom Národnej vodíkovej asociácie Slovenska sa stane Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý má zaujímavé plány na hornej Nitre.

Ilustračný obrázok k článku Na hornú Nitru chcú nakúpiť nové moderné autobusy: Poháňať ich má vodík!
Zdroj: TASR

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) sa onedlho stane členom Národnej vodíkovej asociácie Slovenska. Na zasadnutí Zastupiteľstva TSK o tom rozhodli krajskí poslanci. Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku dôvodom vstupu kraja do asociácie je fakt, že TSK je zelený kraj a chce znižovať uhlíkovú stopu vo verejnej osobnej doprave.

„Objednávame a hradíme výkony prímestskej autobusovej dopravy a jeden z projektov, ktorý chceme podať, je obstaranie vodíkových autobusov. Najskôr na hornú Nitru,“ priblížil predseda TSK.

Autobusy budú podľa neho poháňané zeleným vodíkom vyrobeným z obnoviteľných zdrojov energie. Na vodíkové autobusy budú podľa neho nadväzovať ďalšie projekty. „Finančné prostriedky na vodíkové autobusy na hornej Nitre chceme čerpať z Fondu spravodlivej transformácie, ktorý je okrem iných regiónov Slovenska určený predovšetkým pre hornú Nitru. Práve Národná vodíková asociácia je tou organizáciou, ktorá nám môže v mnohých veciach pomôcť,“ zdôraznil Baška.

Ako dodal, členom Národnej vodíkovej asociácie je aj Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, ktorá rieši aj niektoré projekty s využitím vodíka. Univerzita podľa neho využíva namiesto plynu vodík pri výrobe skla.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z hornej Nitry

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM