Filip Chudý Rôzne

Skvelý úspech pre Kocurany! Ocenenia z Dediny roka idú aj do Trenčianskeho kraja

Súťaž Dedina roka pozná pre rok 2021 víťazov. Tesne pod vrcholom skončila obec z okresu Prievidza. Presadili sa aj ďalšie obce.

Ilustračný obrázok k článku Skvelý úspech pre Kocurany! Ocenenia z Dediny roka idú aj do Trenčianskeho kraja
Zdroj: Dnes24.sk

Víťazom 11. ročníka národnej súťaže Dedina roka 2021 sa stal Kláštor pod Znievom v okrese Martin. Vyhlásili to organizátori počas štvrtého ročníka Slovenského dňa kroja v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Vyhral spomedzi 28 zúčastnených ob­cí.

Ocenenia do Trenčianskeho kraja

Presadili sa aj obce z Trenčianskeho kraja. Druhé miesto v súťaži Dedina roka obsadila obec Kocurany (okres Prievidza). Nechýbalo tak veľa a po Papradne (okres Považská Bystrica) mohol zostať honor Dedina roka v našom kraji.

Obce z Trenčianskeho kraja uspeli aj v jednotlivých kategóriách. Dedinou ako klenotnica sa stala obec Beckov (okres Nové Mesto nad Váhom) spoločne s obcou Šumiac (okres Brezno). Mimoriadne ocenenie získala obec Priepasné (okres Myjava). Spolu s ňou aj Štiavnické Bane (okres Banská Štiavnica) a obec Buzica (okres Košice-okolie).

Ďalšie ceny

Hodnotiacu komisiu presvedčil Kláštor pod Znievom najmä tým, aký význam prikladá zachovaniu a udržiavaniu historického, kultúrneho a prírodného dedičstva s víziou miesta, kde sa dobre žije. Pestrosť biodiverzity prírodnej rezervácie Kláštorských lúk, kalvária, zrúcanina hradu Zniev a zdroj minerálnych stolových vôd sú dôvodom na hrdosť obyvateľov.

Viac správ zo Slovenska

Tretie miesto obsadila obec Sedliská (okres Vranov nad Topľou). V jednotlivých kategóriách získali ďalšie ocenenia Dedina ako hospodár – Lom nad Rimavicou (okres Brezno), Dedina ako maľovaná – Blatnica (okres Martin), Dedina ako pospolitosť – Lúčky (okres Svidník), Dedina ako partner – Dlhé Klčovo (okres Vranov nad Topľou), Dedina ako záhrada – Vinosady (okres Pezinok), Dedina ako hostiteľ – Pukanec (okres Levice).

Slová ministra

„Aj napriek výraznej konkurencii sa v Kláštore pod Znievom našlo niečo, čo ho odlíšilo od ostatných, a zároveň mu táto výnimočnosť zabezpečila prvé miesto. Verím, že víťazstvo bude povzbudením do rôznych ďalších aktivít samosprávy aj občanov, aby sa ich obec ešte výraznejšie zviditeľnila na mape Slovenska. Ako národný víťaz bude v roku 2022 zastupovať Slovensko na 17. ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny,“ konštatoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO), ktorý nad súťažou prevzal záštitu.

Jej vyhlasovateľom je ministerstvo životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM