Samospráva

Trenčania spísali petíciu a žiadajú ihrisko: Rybníček situáciu dramaticky nevidí

Nad tehelňou chcú obyvatelia detské ihrisko, nie rodinné domy. So svojou žiadosťou sa obrátili na trenčianske mestské zastupiteľstvo.

Ilustračný obrázok k článku Trenčania spísali petíciu a žiadajú ihrisko: Rybníček situáciu dramaticky nevidí
Zdroj: TASR

Niektorí obyvatelia lokality Nad tehelňou v Trenčíne odmietajú zahusťovanie územia individuálnou bytovou výstavbou a žiadajú, aby v lukratívnej lokalite v širšom centre Trenčína vyrástlo detské ihrisko. S petíciou žiadajúcou zmenu územného plánu sa obrátili na trenčianske mestské zastupiteľstvo.

Podľa poslanca mestského zastupiteľstva a člena petičného výboru Šimona Žďárskeho kúpila v roku 2002 pozemok s rozlohou asi 2500 štvorcových metrov súkromná osoba, ktorá sa mestu zmluvne zaviazala, že v lokalite vybuduje športoviská a detské ihrisko.

„Píše sa rok 2019 a v lokalite žiadne ihrisko nie je. V zmene územného plánu, ktorá sa udiala minulý rok v septembri, sa tento pozemok preklasifikoval na stavebný, čím raketovo vzrástla jeho hodnota. Z desiatich eur, za ktoré majiteľ pozemok od mesta kupoval na dnešných 200 eur za štvorcový meter,“ skonštatoval Žďársky.

Ako dodal, zmluva s majiteľom pozemku bola v roku 2002 napísaná zle. Majiteľa síce zaväzovala postaviť v lokalite do roka od vydania stavebného povolenia ihrisko, neurčovala však, kedy má o stavebné povolenie požiadať. „Zmena územného plánu nebola dobre prediskutovaná, viacerí poslanci boli proti tomu a naozaj nikto nerozumie, prečo sa to takto stalo,“ zdôraznil Žďársky.

Petíciou sa v stredu poslanci podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka zaoberať nemohli, pretože ju petičný výbor dal do podateľne až v tento deň, poslanci však vyhoveli žiadosti Žďárskeho o doplnenie bodu programu zastupiteľstva, ktorý sa problematikou ihriska zaoberal. Majiteľ pozemku chce po zmene územného plánu v lokalite postaviť rodinný dom.

„Mesto urobilo chybu pred 17 rokmi, keď bol primátorom Jozef Žiška a podpísalo takú zmluvu. Druhou chybou bolo, že pri zmene územného plánu pred rokom si nikto z úradníkov nespomenul, že k tomuto konkrétnemu pozemku je takýto záväzok. Ak by sme o zmluve vedeli, určite by sme sa k tomu postavili úplne inak. Nemôžem však viniť úradníkov, aby si spomenuli na zmluvu spred 17 rokov, keďže odvtedy mesto podpísalo 20 000 až 30 000 zmlúv,“ zdôraznil Rybníček s tým, že ani v procese prípravy zmeny územného plánu si nikto z obyvateľov lokality nespomenul, že podobný záväzok existuje.

Majiteľ pozemku navrhol územné konanie, v lokalite chce postaviť rodinný dom. Mesto podľa viceprimátora Jána Forgáča vznieslo občianskoprávnu námietku, v ktorej žiada prerobenie dokumentácie tak, aby napĺňala účel zmluvy z roku 2002 – výstavbu detského ihriska. „Stavebný úrad je povinný prerušiť konanie a uvidíme, ako to dopadne. Buď to skončí na súde alebo dôjde k dohode,“ doplnil Forgáč.

Zastupiteľstvo napokon prijalo uznesenie s pozmeňovacími návrhmi poslancov Petra Hoštáka a Miloša Mičegu. Hošták navrhol rokovať s majiteľom o vrátení pozemkov mestu za rovnakú cenu, za akú ich kúpil, zvýšenú o infláciu. Ak nebude súhlasiť, navrhol Hošták pripraviť zmenu územného plánu do stavu, aký bol pri predaji pozemku. „V treťom bode som navrhol splniť účel, na ktorý to bolo predávané. Mesto tento krok už aj vykonalo,“ uviedol Hošták.

„Ja som navrhol, aby mesto pripravilo právnu analýzu pre poslancov a aby mesto pre komisiu územného plánovania podklady, či vôbec je možné uvažovať o nejakej spätnej zmene územného plánu. Komisia by to mala vyhodnotiť a predložiť na najbližšie rokovanie zastupiteľstva,“ pripomenul Mičega.

Podľa Rybníčka je celé územné konanie zastavené a momentálne sa nič nebude diať, nič sa nejde stavať. „Ja som sa s majiteľmi pozemku stretol, dohodli sme sa, že budeme pokračovať v rokovaní a hľadať možnosti, ako by sme situáciu mohli vyriešiť. Situácia nie je taká dramatická, ako vyzerá,“ doplnil trenčiansky primátor.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie