Samospráva

Dobré vysvedčenie pre trenčiansku radnicu: Nachádza sa medzi elitou

Mesto Trenčín je v elitnej päťke v hodnotení zadávateľov verejných zákaziek – Zindex. Takto vyzerá poradie.

Ilustračný obrázok k článku Dobré vysvedčenie pre trenčiansku radnicu: Nachádza sa medzi elitou
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčianska radnica obsadila štvrtú priečku v kategórii veľkých miest v celoštátnom hodnotení zadávateľov verejných zákaziek – Zindex. Rebríček zostavila Nadácia Zastavme korupciu v spolupráci s výskumníkmi z českého združenia EconLab, ktoré pôsobí pri Karlovej Univerzite.

Vysvedčenie

Ako informovalo mesto Trenčín na svojej webovej stránke, v porovnaní zadávania zákaziek najväčších slovenských miest za obdobie od decembra 2018 do júna 2020 obsadilo mesto Trenčín 4. miesto, za Prešovom, Popradom a hlavným mestom SR Bratislavou. Zindex Trenčína je 73 %, prvý, Prešov, má 77 %, Poprad 76% a Bratislava 75%.

Podľa riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej, nadácia v spolupráci s českými výskumníkmi posudzovala najmä to, či samosprávy o zákazky súťažia, či tendre nerušia, ako často sa opakujú rovnaké firmy a či pri verejnom obstarávaní neporušujú zákon.

„Zindex dáva obstarávateľom vysvedčenie, ako sa im darí v porovnaní s ostatnými. Verejnosti a občanom zase Zindex poskytne informácie, ako ich volení zástupcovia nakladajú s verejnými zdrojmi,” uviedla Petková.

Prvýkrát na Slovensku

Hodnotenie samospráv cez rebríček Zindex sa na Slovensku robilo po prvýkrát, v Českej republike funguje už roky. Európska komisia ho označuje ako špičkovú prax. Hodnotenie vychádza výlučne z dát o reálnom zadávaní, vyhodnocuje efektivitu a riziká úradov. Jeho cieľom je motivovať verejné inštitúcie, aby o obstarávaní nerozmýšľali ako o úkonoch, kde sa musia držať minimálnych zákonných požiadaviek, a všetko bude v poriadku.

„Chceme nákupcov podporiť, aby využívali najlepšiu dostupnú prax a odporúčané, overené postupy tak, ako ich identifikujú napríklad Európska komisia alebo OECD,” konštatovala Petková.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM