Historická Trenčianska elektrická železnica ožije: Čaká ju veľkonočná jazda

Historická Trenčianska elektrická železnica ožije veľkonočnou jazdou. Viac ako storočný historický vláčik absolvuje svoju druhú tohtoročnú nostalgickú jazdu.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku Historická Trenčianska elektrická železnica ožije: Čaká ju veľkonočná jazda
Zdroj: TASR

Viac ako storočný historický vláčik absolvuje dnes na trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice svoju druhú tohtoročnú nostalgickú jazdu. Po úzkorozchodných koľajniciach jazdí už 108 rokov. O prevádzku sa stará nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica (TREŽ) a už tretí rok po sebe na prevádzku električky prispieva aj Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Nostalgické výlety i pravidelnú prevádzku podporuje ročne sumou 25 000 eur.

Ako informovala vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK Veronika Rezáková, v minulom roku historická električka previezla viac ako 13 200 osôb. Tento rok verejnosť opäť povozí na šesťkilometrovej trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice počas nostalgických jázd i pravidelnej letnej prevádzky.

„Prvýkrát tento rok električka na koľajnice vyšla na Troch kráľov. Viac ako storočný historický vláčik minulý rok počas 10 nostalgických jázd v rôznych tematických prevedeniach previezol približne 7000 cestujúcich. Tento rok vyrazí z depa v netradičnom prevedení na ďalších päť spomienkových výletov z Trenčianskej Teplej do kúpeľného mesta a späť. Okrem dnešnej veľkonočnej jazdy pozýva verejnosť na májovú jazdu Svätofloriánskou električkou, chýbať nemôže ani Deň detí s električkou. V druhej polovici roka to bude tradičné varenie gulášu a sladká jazda Mikulášskou električkou,“ uviedla Rezáková.

Historická električka nie je len obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá cestujúcim poskytuje neštandardný zážitok z jazdy. Počas pravidelnej víkendovej letnej prevádzky slúži štyrikrát denne ako dopravné spojenie pre kúpeľných hostí a návštevníkov Trenčianskych Teplíc. Je dopravnou alternatívou cestovania prímestskou autobusovou dopravou.

„Počas minuloročnej letnej prevádzky sa počet pasažierov električky zvýšil v porovnaní s rokom 2015 o 2200 osôb, čím sme zaznamenali až 50-percentný nárast záujmu. Víkendovú letnú prevádzku využilo viac ako 6200 cestujúcich, najmä turistov a záujemcov o samotnú železničku,“ doplnil riaditeľ TREŽ Dušan Nosál s tým, že aj tento rok očakávajú nárast počtu záujemcov o jazdu úzkokoľajnou železničkou.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame