Filip Chudý Rôzne

Lockdown priniesol CHAOS: Dlhé rady pred obchodmi v Považskej Bystrici, FOTO

Slovensko sa ponorilo do lockdownu a niektoré predajne neotvorili, inde sa zas tvoria dlhé rady. Zorientujte sa v tom, čo v meste nakúpime a čo nie.

Ilustračný obrázok k článku Lockdown priniesol CHAOS: Dlhé rady pred obchodmi v Považskej Bystrici, FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Na Slovensku od štvrtka (25. 11.) platí na 90 dní núdzový stav a na dva týždne takzvaný lockdown so zákazom vychádzania. Rozhodla o tom vláda na stredajšom rokovaní. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO). Ide o lockdown pre všetkých, zaočkovaní nemajú žiadne výnimky.

Základ pre všetkých

Nový režim prináša zmeny vo viacerých oblastiach, vrásky ale robí najmä niektorým obchodníkom. Po novom môžu byť otvorené iba prevádzky poskytujúce základné služby a potreby. Tie budú fungovať v režime „Základ“ pre všetkých obyvateľov. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Medzi predajne, ktoré môžu byť otvorené, patria napríklad obchody s obuvou, nie však už obchody s oblečením.

Dlhé rady

Počet zákazníkov v predajniach je obmedzený predajnou plochou, keď na jedného klienta musí pripadať najmenej 25 štvorcových metrov. Ak má prevádzka menšiu rozlohu, môže v nej byť v rovnakom čase len jeden zákazník.

Pri dodržaní tohto pravidla si aj predajne v Považskej Bystrici vypočítali, koľko môžu pustiť zákazníkov, pričom pri vstupných dverách to kontrolujú. Ak je vo vnútri predajne maximálny dovolený počet, ostatní zákazníci čakajú pred vchodom. Preto sa aj v našom meste tvoria rady pred obchodmi. Keď vyjdú napr. traja, troch ľudí následne pustia dnu.

Kapacitné obmedzenia sa nevzťahujú na závodné, školské a podobné jedálne. V obchodných domoch môžu byť otvorené iba prevádzky so základnými potrebami, musia byť uzavreté detské kútiky a sedacie sekcie, a tiež platí zákaz konzumácie jedál a nápojov.

Ktoré obchody a služby môžu byť otvorené? Čítajte na ďalšej strane.

FOTO: Lockdown v Považskej Bystrici priniesol pred obchodmi dlhé rady
8
Galéria

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM