Filip Chudý Kultúra

Naši folkloristi v TV šou Zem spieva: Reakcia pre všetkých fanúšikov, VIDEO

RTVS uviedla na svoje obrazovky novú folklórnu šou, ktorej súčasťou bol aj FS Dúbravček z nášho okresu. Ako v ňom vnímajú tento úspech?

Ilustračný obrázok k článku Naši folkloristi v TV šou Zem spieva: Reakcia pre všetkých fanúšikov, VIDEO
Zdroj: RTVS

V novej folklórnej televíznej šou Zem spieva mal náš región už druhé zastúpenie. O tento úspech sa postaral Folklórny súbor Dúbravček z Plevníka-Drienového, ktorý sa dostal medzi 63 najlepších, pričom o súťaž prejavilo záujem 2000 registrovaných interpretov a pozvánku na kastingy dostalo vyše 350 účastníkov. Z tejto masy sa FS Dúbravček prepracoval až priamo na televízne obrazovky, kde súťažil v sobotu. „Aj keď sme odtiaľ nepostúpili ďalej do semifinále, pre nás je veľký úspech už to, že sme sa dostali medzi 63 vybraných súborov z celého Slovenska. Je to pre nás pocta a také zviditeľnenie sa,“ povedala vedúca súboru Jana Muráňová.

„Pre nás je dôležité to, akú máme odozvu na naše vystúpenie z celého Slovenska. Cez sociálne siete sa k nám dostali pozitívne reakcie od východu až po západ od cudzích ľudí, že svoju prácu robíme srdcom a dobre, čo nás len teší. Podľa mňa boli spevy úžasné a som na ne hrdá,“ uviedla Muráňová.

Na svoje televízne vystúpenie zvolili hudbu z Čičmian, o čom rozhodol ich primáš. „Porota mala na to svoj názor, ktorý rešpektujeme. Už je len na nás, čo si z toho zoberieme,“ prezradila Muráňová s tým, že sú radi za ocenenie od porotkyne Alžbety Lukáčovej, ktorá vyzdvihla, že si zvolili práve piesne z Považia, ktoré nie sú až tak známe. „My sa snažíme držať nášho regiónu, aj keď niekedy vytiahneme niečo z iného. No hlavné je to, že mladých ľudí to baví a rozširujú folklór,“ vyjadrila sa vedúca FS Dúbravček.

Ten bude mať v marci päť rokov ako dospelý súbor, predtým bol súčasťou detského folklórneho súboru, pričom DFS Dúbravček bude čoskoro oslavovať 20 rokov. Speváčky ako také s primášom Andrejom Grajcaríkom fungujú tretí rok a za tento čas dosiahli veľké úspechy. „Speváčky sa stali na jeseň 2015 laureátkami medzinárodného festivalu v Piešťanoch, na ktorom uspeli aj naši tanečníci. Na základe toho sme mali na jar 2016 vystúpenia v Prahe, Berlíne a Paríži. Úspechom bolo aj to, že sme sa minulý rok dostali spolu aj s naším DFS na najprestížnejší festival na Slovensku vo Východnej,“ prezradila Muráňová s tým, že viaceré dievčatá sú v súbore od približne svojich siedmich rokov.

FS Dúbravček v šou Zem spieva reprezentovali speváčky Klaudia Ciprichová, Erika Čičutová, Laura Michálková, Mirka Valientová, Simona Lušnáková a Radka Ďurkechová, pričom všetky sú z Plevníka-Drienového. O hudbu sa postarali Andrej Grajcarík z Orlového, ktorý hral prvé husle, na druhé prišla výpomoc z Horného Moštenca v podobe Dobroslava Kortmana, na base vypomohol Daniel Ježík z Považskej Bystrice a na harmoniku hral Juraj Plšek z Plevníka-Drienového.

Naše zastúpenie v šou Zem spieva: Vystúpenie FS Dúbravček
1
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Natália (13) pomáha aj 99-ročnej susede: Je nominovaná na Detský čin roka

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM