Rôzne Video

V Beluši začal ostrý štrajk: Ľudia sú nahnevaní a chcú slušné platy, VIDEO

Pracovníci strojárskej spoločnosti v Beluši vstúpili ráno do ostrého štrajku. Chcú mať postavenie ako vo fabrikách v Nemecku a Holandsku.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Zamestnanci strojárskej spoločnosti Booster Precision Components v obci Beluša v Púchovskom okrese vstúpili vo štvrtok o 6.00 hod. do ostrého štrajku. Zhromaždili sa pred vstupom do areálu spoločnosti a žiadajú splnenie svojich požiadaviek.

Ako v Nemecku a Holandsku

Podľa predsedu Rady Odborového zväzu (OZ) KOVO Emila Machynu sa do štrajku zapojilo asi 90 % výrobných zamestnancov spoločnosti.

„Ľudia sú nahnevaní a chcú mať postavenie ako vo fabrikách v Nemecku a Holandsku a chcú byť slušne zaplatení za svoju prácu. Myslím si, že si to zaslúžia, nepýtajú tak strašne veľa, aby to fabriku položilo. Manažment by mal zvážiť, či väčšiu škodu urobí štrajk alebo to, že ľuďom, ktorí pre neho pracujú, zdvihne mzdy,“ skonštatoval Machyna s tým, že výroba v spoločnosti je momentálne zrejme zastavená.

Správy z Považia

Chcú kompenzácie

Ako dodal, vo štvrtok o 10.00 hod. majú mať odborári rokovanie, ktoré inicioval zamestnávateľ. „Uvidíme, akú ponuku nám dajú. Ale my sme jasne povedali, keď sme odchádzali z posledného rokovania, že ak sa začne štrajk, z našich požiadaviek neustúpime, ale budeme ich navyšovať. Za každý deň štrajku chceme kompenzácie. Tak sa to robí aj v iných štátoch,“ zdôraznil Machyna.

Odborári požadujú zvýšenie základnej zložky mzdy o 6 %, vyplatenie 13. a 14. platu, vyplácanie variabilnej zložky mzdy, vyplácanie motivačného bonusu a doplnkové dôchodkové poistenie. Reštriktívne opatrenia zamestnávateľa znamenajú pre zamestnancov zníženie mzdy v priemere o 170 eur mesačne oproti roku 2020.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

V odkazoch nižšie nájdete vývoj situácie .

Takto to od rána vyzeralo priamo pred firmou.

FOTO: Zamestnanci strojárskej spoločnosti v Beluši vstúpili do ostrého štrajku
7
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Viac o prípade z Beluše

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM