Filip Chudý Krimi

Zásah NAKA: Zadržali starostu a poslancov, obvinili podnikateľa Antona Haviara

Známeho podnikateľa z považskobystrického regiónu zadržala NAKA kvôli prípadu vo Visolajoch. Hovorí sa o podozrení z korupcie.

Ilustračný obrázok k článku Zásah NAKA: Zadržali starostu a poslancov, obvinili podnikateľa Antona Haviara
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala v minulých dňoch veľký záťah vo Visolajoch (okres Púchov), kde mala zobrať starostu a niektorých poslancov. Zároveň mala v Pružine (okres Považská Bystrica) zadržať aj známeho podnikateľa Antona Haviara, zakladateľa firmy HANT. Ako uvádza Denník N, v tomto prípade ide o podozrenia z korupcie.

Podplácanie

HANT sa totiž podľa Denníka N angažuje vo Visolajoch, kde má vyrásť sklad pneumatík pre Continental. „Vlani firma uspela so svojou ponukou pre partnerov Continentalu, že ako zhotoviteľ postaví spomínanú halu. Haviar s niektorými spolupracovníkmi sa následne snažili presvedčiť miestnych poslancov, aby so zmenou územného plánu súhlasili,“ uvádza Denník N.

„V trestnej veci, v ktorej vykonávala NAKA úkony, bolo za prečin podplácania vznesené obvinenie voči osobe A. H.,“ povedala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Podľa informácií Denníka N kladú vyšetrovatelia Haviarovi za vinu, že sa snažil sumou päťtisíc eur podplatiť jedného z visolajských poslancov. Išlo len o pokus. „Do času, pokiaľ nebude konanie riadne ukončené a nebudú vykonané všetky procesné úkony, sa z opatrnosti nebudem k tomuto vyjadrovať,“ reagoval Haviar pre spomínaný zdroj s tým, že dôrazne ohradil voči akémukoľvek spájaniu s incidentmi vo Visolajoch.

Viac správ zo Slovenska

Incidenty

V tejto obci sa toho totiž deje viac. Poslancovi, ktorý je proti výstavbe veľkého logistického centra v obci sa vlámali do obchodu (vinotéka) a spôsobili menšiu škodu. Aktivistovi, ktorý je tiež proti, založil menší požiar pri chate, ktorý uhasil v zárodku sused. Tretiemu z odporcov projektu mal podľa Denníka N niekto údajne v noci strieľal na uzavretú kanceláriu.

Odporcovia haly vo Visolajoch poukázali, že takého veci sa začali diať, až keď vstúpil HANT do projektu, Haviar však pre Denník N namieta, keďže nepríjemné incidenty sa mali diať aj predtým. Z HANT-u dokonca zaznelo, že tieto incidenty môžu súvisieť s rozbrojmi medzi aktivistami, čo má mať údajne spojitosť s ich ekonomickými záujmami.

Pôvodný plán hovoril o menšej hale vo Visolajoch, ktorý by sa postavil na pozemkoch vyčlenených na priemyselné využitie. Je tu však už plán na väčšiu halu, lenže proti nej je časť poslancov i miestni aktivisti. Prekážalo by im totiž zvýšenie intenzity dopravy v obci. Aby však bola väčšia hala, muselo by prísť k zmene územného plánu, lenže tú by museli schváliť obecní poslanci.

Viac správ zo Slovenska

Turbulencie

Rušno je vo Visolajoch aj na politickej scéne. Bývalý starosta Vincenc Hrenák sa k 30. júnu 2020 vzdal funkcie, pričom ako oficiálny dôvod boli uvedené pretrvávajúce zdravotné problémy. Navyše v tom období sa vzdalo funkcie aj viacero poslancov. Preto si Visolajčania okrem starostu volili v októbri 2020 až štyroch nových poslancov.

Nový starosta Peter Janík približne už po pol roku vo funkcii skončil v rukách NAKA. Spolu s poslancami strávili v cele noc a potom ich pustili bez toho, aby voči nim vzniesli obvinenie „Budem sa brániť právnou cestou, pretože som sa ničoho nedopustil. Len vám poviem, že už mám toho po krk, fakt po krk. Už nech sa to celé skončí,“ vyjadril sa Janík pre Denník N.

Ako sa to skončí, to bude záležať aj od Continentalu, ten sa však k prípadu zatiaľ nevyjadruje. HANT má podľa Denníka N uvažovať, že z projektu za týchto okolností vycúva, ale ešte to musí prebrať manažment. Starosta Janík nevie, či bude naďalej predkladať zmenu územného plánu. A ešte sa len uvidí, aké kroky vykonajú orgány činné v trestnom konaní a neskôr prípadne súdy.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM