Rôzne Video

Do Čavoja vedia nová trasa: Odtrhnutú cestu budú rekonštruovať, VIDEO

Spustili novú obchádzkovú trasu do obce Čavoj. Rekonštrukciu odtrhnutej prístupovej cesty pripravujú.

Zdroj: TASR/Gabriela Stoklasová

Vodiči nákladných áut už môžu plnohodnotne využívať novú obchádzkovú trasu do obce Čavoj v okrese Prievidza. Vybudovala ju tam miestna samospráva v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) po tom, ako sa v septembri odtrhla časť prístupovej cesty tretej triedy do obce.

Obchádzka

Obchádzková trasa je po novom jednou z hlavných prístupových ciest do obce. Má dĺžku do 500 metrov a šírku v priemere 3,5 metra.

Do jej vybudovania v podobe položenia asfaltu investoval samosprávny kraj 50 000 eur. „Určite je to dobré riešenie a jediné možné," vyhlásila starostka Čavoja Anna Gulášová. S prípravou obchádzkovej trasy mala podľa nej obec veľké náklady, keďže cestu musela rozšíriť a v prvej fáze tam položila štrk a posypala výfrezkami. „Na zimu by to však nepostačovalo a z našich zdrojov by sme určite nenašli peniaze na to, aby sme mohli položiť asfalt v celej dĺžke,“ skonštatovala.

Problémové zásobovanie

Starostka pripomenula, že do obce pre mimoriadnu situáciu nemajú prístup nákladné autá, doprava osobnými autami dotknutá nie je. „Problém bol so zásobovaním a kamiónmi so stavebným materiálom pre obyvateľov, ktorí si rekonštruovali domy. Rovnako s vykurovaním školy, keďže nám pelety vozí cisterna a tá by neprešla, keďže je ťažká,“ doplnila. Obec tiež zabezpečila kyvadlovú dopravu mikrobusmi pre obyvateľov, ktorí cestujú autobusmi.

TSK rekonštrukciu prístupovej cesty naďalej pripravuje. „Museli sme vysúťažiť aj zhotoviteľa projektovej dokumentácie. Potrebujeme postaviť novú cestu aj s odvodnením a mikropilotmi, ktoré cestu zastabilizujú. Dokonca sa po obhliadke zistilo, že sú tam spodné vody, ktoré sa budú musieť odviesť. O to bude zložitejšie to pripraviť,“ spomenul predseda TSK Jaroslav Baška.

V budúcom roku

Prístupovú cestu do obce môžu využívať len autá do 7,5 tony, jej stav TSK podľa jeho predsedu pravidelne monitoruje. Obchádzková trasa je jednou z hlavných prístupových ciest do obce. Do jej vybudovania v podobe položenia asfaltu investoval samosprávny kraj 50 000 eur. „Prístupová cesta bude počas rekonštrukcie úplne uzatvorená, obchádzková trasa tak bude dočasnou plnohodnotnou náhradou za rekonštruovanú cestu, na ktorej sa odtrhol múr aj s časťou vozovky,“ ozrejmil.

Baška odhadol, že TSK bude mať k dispozícii projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu cesty tretej triedy v budúcom roku, kraj začne vybavovať stavebné povolenie, oslovovať dotknuté orgány a paralelne s týmto procesom zabezpečí výberové konanie na zhotoviteľa prác.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Pozrite si zábery priamo z miesta.

OBRAZOM: Do Čavoja vedie obchádzka, rekonštrukciu odtrhnutej cesty pripravujú
6
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM