Šport Video

Veľké ocenenie pre trénerskú legendu: Potlesk aj pre iného Trenčana, VIDEO a FOTO

Cena Jána Popluhára v rukách trénerskej legendy a člena trenčianskej futbalovej siene slávy Jozefa Jankecha. Veľké ocenenie aj pre Petra Čerešňáka.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Počas valného zhromaždenia Združenia olympijských klubov SR v Martine slávnostne odovzdali aj ocenenia Klubu fair play Slovenského olympijského a športového výboru za rok 2019. Najvyšší stupeň ocenení predstavuje Cena Jána Popluhára, ktorá je zároveň i výročným ocenením Slovenského olympijského a športového výboru.

Za uplynulý rok 2019 ju za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play získala trénerská futbalová legenda Jozef Jankech. „Je to vynikajúci futbalový odborník. Cenu si zaslúži sa svoje pôsobenie či už na klubovej, alebo reprezentačnej úrovni,” uviedol člen Kolégia Klubu fair play SOŠV Samuel Roško pre oficiálny web SOŠV.

Ocenenia Klubu fair play SOŠV (KFP SOŠV) sa udeľujú v troch kategóriách a majú tri stupne. Za svoje príkladné činy či celoživotné pôsobenie v duchu fair play ich získalo dovedna deväť laureátov, ktorých vybrali z 22 návrhov. „Tento rok sme mali naozaj veľmi ťažkú úlohu, pretože sme museli vyberať z viac ako dvadsiatich návrhov na ocenenia. Veľmi nás to teší, pretože šport nie je len o góloch, bodoch a sekundách, ale aj o ľudskosti a spravodlivom súťažení,” vyjadril sa Roško.

Osemdesiatdvaročný Jozef Jankech má za sebou takmer polstoročnú trénerskú kariéru. Rodák zo Šale Viedol množstvo futbalových tímov nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike či v Malajzii, Katare i na Maledivách. V rokoch 1985 – 1987 viedol tím olympionikov ČSSR a v rokoch 1995 – 1998 reprezentáciu Slovenska. „Je to úplne iný druh ocenení než tie, ktoré som počas svojho života získal za športové výsledky. Ide o dlhodobú športovú činnosť. Vo futbale som už 63 rokov. Najskôr ako hráč, neskôr ako tréner. Veľmi ma to potešilo, no rád by som dodal, že veľký obdiv si zaslúži aj moja manželka za to, že sa tak vzorne starala o rodinu. Som ženatý viac ako 55 rokov, z toho 25 rokov som nebol doma," povedal Jankech bezprostredne po prevzatí významnej ceny, ktorú mu odovzdal prezident SOŠV Anton Siekel.

Futbal Slovensko: viac aktuálnych správ z futbalu

Cenu Klubu fair play SOŠV za dlhoročné pôsobenie v duchu fair play si prevzala Jana Riečanová, ktorá gymnastike zasvätila už celých 58 rokov svojho života. Po ukončení aktívnej športovej kariéry pôsobila ako trénerka i rozhodkyňa. O rozvoj športu sa starala aj z funkcionárskej perspektívy. Diplomy KFP SOŠV za dlhoročné pôsobenie v duchu fair play získali Jaroslav Kaminský z volejbalového prostredia, Štefan Kajda z prostredia futbalu a Miroslav Gábor, významná stolnotenisová osobnosť. „Ocenení sú dlhoročnými aktérmi v športovom hnutí. Vychovali niekoľko generácií športovcov,” uviedol Roško.

Veľký potlesk od prítomných hostí zožali aj športovci, ktorí boli ocenení v kategórii „Za príkladný čin v duchu fair play”. Cenu KFP SOŠV získal trenčiansky rodák a hokejista Peter Čerešňák.

„Po odpískaní faulu a vylúčení súpera Peter prišiel za rozhodcom a povedal mu, že to naozaj nebol faul. Jeho čin voči súperovi považujeme za maximálne férový. Myslím si, že je to skvelý príklad toho, čo naša mládež potrebuje,” uviedol Roško, ktorý spolu s podpredsedníčkou KFP SOŠV Janou Stašovou odovzdali ocenenia práve v tejto kategórii. Diplom KFP SOŠV putoval do rúk hokejistu Miroslava Pupáka a paralympionika v zjazdovom lyžovaní Jakuba Kraka.

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

Za aktívne šírenie a propagáciu myšlienok fair play si za svoje dlhoročné pôsobenie zaslúžil Cenu KFP SOŠV športový publicista Michal Zeman. „Je to človek, ktorý celú svoju novinársku kariéru venoval športu. Je reportér, ktorý objektívne posudzuje vývoj športu na Slovensku a v športe pôsobí dlhé roky,” vyjadril sa Roško. Michal Zeman je autorom 17 športových publikácií. Významne sa pričiňuje sa o zviditeľňovanie osobností slovenského športu aj jeho histórie.

Prehľad ocenených

Za dlhoročné pôsobenie v duchu fair play
Cena Klubu fair play SOŠV
Jana Riečanová (gymnastika) – Bývalá gymnastka, trénerka, rozhodkyňa a významná funkcionárka. V roku 1983 získala ocenenie za Zásluhy o rozvoj telesnej výchovy a športu III. stupňa a v roku 1984 Čestný odznak ÚV ČSTV.

Diplom Klubu fair play SOŠV
Jaroslav Kaminský (volejbal) – Riadiaci pracovník, organizátor školských športových súťaží a športových akcií, spoluorganizátor medzinárodných volejbalových podujatí, predseda Volejbalového oddielu TJ Slávia TU Košice, volejbalový funkcionár.

Štefan Kajda (futbal) – Dlhoročný učiteľ telesnej a športovej výchovy, bývalý predseda OR SAŠŠ Trebišov, OV ČSZTV a neskôr SZTK, ako aj člen KR SAŠŠ. Aj keď je už na dôchodku, stále pomáha pri športových podujatiach v Trebišove.

Miroslav Gábor (stolný tenis) – Hráč, tréner, funkcionár, rozhodca, organizátor. S veľkým zanietením sa venuje trénerskej práci s mládežou, spolupracuje aj s telesne postihnutými a nepočujúcimi stolnými tenistami. Takisto sa venuje aj organizovaniu rôznych súťaží v stolnom tenise. Súčasťou jeho pôsobenia v tomto športe je i rozhodcovská činnosť.

Za príkladný čin v duchu fair play
Cena Klubu fair play SOŠV
Peter Čerešňák (ľadový hokej) – Slovenský reprezentačný obranca sa zápase českej najvyššej hokejovej súťaže medzi jeho Plzňou a HC Mountfield Hradec Králové postaral o pekné gesto. Rodák z Trenčína spadol v oblasti modrej čiary a rozhodcovia vyhodnotili situáciu tak, že bol faulovaný. Čerešňák zamieril k hlavnému rozhodcovi a priznal sa mu, že na ľad spadol bez cudzieho zavinenia, aby zrušil trest pre svojho súpera.

Diplom Klubu fair play SOŠV
Miroslav Pupák (ľadový hokej) – Čin v duchu fair play sa odohral počas napätých štvrťfinálových sérií Kaufland play-off Tipsport ligy medzi Nitrou a Trenčínom. Obidva tímy sa obviňovali z likvidačných faulov a podávania podnetov na disciplinárnu komisiu. O to viac prekvapivé bolo gesto v rozhodujúcich momentoch šiesteho zápasu. Trenčiansky kapitán Branko Radivojevič sa pri mantineli snažil tvrdo obrať o puk Miroslava Pupáka a rozhodca ho poslal na trestnú lavicu. Pupák však potom nakorčuľoval za rozhodcom a povedal, že o faul nešlo.

Jakub Krako (paralympionik, zjazdové lyžovanie) – V pretekoch Európskeho pohára v Landgraafe sa po dojazde do cieľa mal umiestiť na pódiu. Rozhodcovia nezaregistrovali „špicára”, čo sa Krako rozhodol dodatočne oznámiť hlavnému rozhodcovi pretekov. Súčasťou tímu SR na podujatí boli aj ďalší štyria mladí nádejní lyžiari, pre ktorých to bolo významný príklad férového športového správania.

Za aktívne šírenie a propagáciu myšlienok fair play
Cena Klubu fair play SOŠV
Michal Zeman (športový publicista) – Redaktor športového oddelenia Pravdy od roku 1977, od roku 1998 sa zúčastnil na všetkých finálových turnajoch na MS a ME vo futbale, pôsobil na OH a ZOH, šampionátoch v cyklistike, hokeji a iných športoch. Je autorom 17 športových publikácií. Aj v súčasnosti sa významne pričiňuje o zviditeľňovanie osobností slovenského športu aj jeho histórie.

Pozrite si aj zábery z oceňovania.

FOTO: Odovzdávanie ocenení Klubu fair play SOŠV za rok 2019
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM