Správy

Ocenenia za záchranu života: Odniesli si ich aj dvaja mestskí policajti z Trenčína

Na Štrbskom plese slávnostne ocenili 27 mestských policajtov, ktorí sa pričinili o záchranu ľudského života. Medzi nimi i Michala a Petra z Trenčína.

Ilustračný obrázok k článku Ocenenia za záchranu života: Odniesli si ich aj dvaja mestskí policajti z Trenčína
Zdroj: TASR

V rámci snemu Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska (ZNOMPS) v stredu na Štrbskom Plese ocenili 27 príslušníkov, ktorí sa pričinili o záchranu ľudského života.

,,Jaroslav Gandžala a Igor Hamar z bratislavskej mestskej polície (MsP) v septembri počas hliadky na Bulharskej ulici pomohli mužovi, ktorý bol v bezvedomí a mal zapadnutý jazyk. Dvojici sa podarilo udržať ho v stabilizovanom stave až do príchodu záchranky. Muža z Lučenca sa aj vďaka ich zásahu podarilo zachrániť,“ priblížil prezident združenia Ján Andrejko.

Ďalšou z ocenených bratislavských policajtiek bola Renáta Juhászová, ktorá v marci pomohla staršiemu zakrvavenému mužovi, ktorý sedel na zastávke v Dúbravke. Masívne krvácanie hlavy 90-ročnému mužovi zastavila a odovzdala do rúk záchranárov. V Nitrianskom kraji združenie ocenilo prístup trojice policajtov zo Šale – Viktor Tóth, Andrej Kovár a Elena Mondočko zabránili v samovražde 22-ročnému mužovi. Ich kolegovia Jaroslav Petkov, Andrej Kovár a Ladislav Szabo zase zo zadymeného bytu vytiahli človeka. ZNOMPS tiež ocenilo Krystiána Dominika Potyralu z nitrianskej MsP, ktorý zachránil trojročné dieťa bez dozoru pred zrážkou s autom.

,,V Trnavskom kraji ocenenie získali Juraj Blaha spolu s Vladimírom Šebelom, skalickí policajti zabránili v samovražde mužovi, ktorý si chcel nožom podrezať hrdlo. Ladislav Végh a Ľudovít Jávorka zo Šamorína zase v októbri tohto roka pomohli dorezanému mužovi,“ doplnil Andrejko. Združenie tiež ocenilo trojicu Juraj Hospodársky, Marián Hrabina a Lukáš Šuranský z Dubnice nad Váhom za záchranu 39-ročného muža, ktorý skolaboval v športovej hale.

Trenčianski mestskí policajti Michal Beták a Peter Ďuriš vo februári pomohli žene s epileptickým záchvatom.

Ocenenie získal aj Alexander Vlčinský z MsP v Podolínci, ktorý počas hliadkovania v apríli zachránil pomocou Automatického externého defibrilátora 79-ročného muža so zástavou srdca. „Za Košický kraj sme ocenenie odovzdali Pavlovi Štefanovi a Milanovi Michalčínovi z Michaloviec. Táto dvojica v septembri pomohla staršej žene so zdravotnými problémami. Ich kolegovia Stanislav Bamburák a Vladislav Petrilák zase o mesiac neskôr asistovali pri pôrode v rómskej osade Angi mlyn,“ upozornil prezident ZNOMPS.

Z košickej MsP si ocenenie prevzali Juraj Adam a Peter Truhan a to za dva prípady. V prvom z nich pomohli mužovi ležiacemu na WC v kaluži krvi a v druhom zase staršej žene, ktorá vypadla z druhého poschodia. Mareka Šimkoviča a Martina Stropka taktiež z Košíc ZNOMPS ocenilo za záchranu muža, ktorý chcel svoj život ukončiť skokom pod vlak.

Okrem toho si za zásluhy prevzal ocenenie náčelník MsP v Partizánskom Jozef Piterka, ktorý tento post zastáva od konca 80-tych rokov a jednou z jeho prvých úloh bolo vybudovať štruktúru mestskej polície a vytvoriť podmienky pre prácu prvých policajtov. „Stojí za zmienku, že jeho dlhoročné pôsobenie v tejto funkcii je ojedinelé a je pravdepodobné, že je jediným príslušníkom MsP na Slovensku, ktorý v tejto funkcii obstál takmer 29 rokov,“ dodal na záver Andrejko.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM