Samospráva

Nekúpite kultúrny dom? Handlová sa jeden rozhodla predať

Handlovská samospráva chce predať dom kultúry v Novej Lehote. Aký je dôvod a čo chce urobiť so ziskom z predaja?

Ilustračný obrázok k článku Nekúpite kultúrny dom? Handlová sa jeden rozhodla predať
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Samospráva Handlovej má záujem predať kultúrny dom v mestskej časti Nová Lehota. Budovu, ktorú dali do užívania ešte v roku 1938, ponúka záujemcom cez verejnú obchodnú súťaž. Cenu stanovil znalecký posudok na viac ako 88 000 eur.

Neslúži účelu

Kultúrny dom už niekoľko rokov neslúži svojmu účelu, mesto ho v minulosti využívalo ako volebnú miestnosť. Stavebno-technický stav budovy vykazuje známky poškodenia. Mesto dalo vypracovať znalecký posudok, ten stanovil všeobecnú hodnotu budovy, ako i pozemku, na ktorom stojí, na 88 532 eur. Suma je zároveň minimálnou kúpnou cenou nehnuteľností vo verejnej obchodnej súťaži.

„Chceme zistiť prieskumom trhu, či vôbec je v súkromnom sektore, treťom sektore záujem o takúto budovu,“ povedal viceprimátor Radoslav Iždinský.

Financie chcú na bývalú faru

Ide podľa neho o dubiózny majetok a mesto momentálne nemá, ani v najbližšej budúcnosti nebude mať prostriedky na to, aby sa oň postaralo tak, ako je potrebné. „Pozemky v okolí sú pomerne rozľahlé, ale toto je len verejná obchodná súťaž a uvidíme, s akými zámermi sa do nej prihlásia nejakí záujemcovia,“ do­dal.

Zámerom mesta je prípadné financie, ktoré mesto získa odpredajom budovy, použiť na postupnú rekonštrukciu budovy bývalej fary v Novej Lehote, ozrejmila primátorka Silvia Grúberová. „Cieľom je vybudovať z bývalej fary dôstojnú budovu, ktorá bude slúžiť aj ako miesto stretávania sa obyvateľov, miesto pre komunitné aktivity a portfólio rôznych verejnoprospešných služieb. Budova spoločne s rozľahlým areálom bývalého sadu má potenciál stať sa komunitným miestom, ako aj miestom podporujúcim cestovný ruch,“ skonštatovala Grúberová. Samospráva má podľa nej záujem uchádzať sa i o ďalšie prípadné verejné či európske zdroje na tento účel.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM