Rôzne

Smutná správa: Zomrela trenčianska rodáčka Katarína Minichová (†69)

Zomrela dramaturgička a scenáristka Katarína Minichová. Rodáčka z nášho mesta, s ktorou sú späté viaceré známe detské seriály.

Ilustračný obrázok k článku Smutná správa: Zomrela trenčianska rodáčka Katarína Minichová (†69)
Zdroj: TASR

Vo veku nedožitých 70 rokov zomrela v pondelok (12. 8.) popoludní Katarína Minichová, dramaturgička, scenáristka a programová riaditeľka Bienále animácie Bratislava, medzinárodného festivalu animovaných filmov v Bibiane. Informovala o tom Dagmar Valčeková z Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana.

Dramaturgičku a scenáristku si vo svojom vysielaní pripomenula aj RTVS. „Jej výraznú osobnosť sme pripomenuli v relácii Ráčte vstúpiť, v ktorej Katarína Minichová hovorila o problematike hrdinu v detskom filme,“ poznamenala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Katarína Minichová sa narodila 2. októbra 1949 v Trenčíne. Na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe absolvovala dejiny, teóriu filmu a estetiky, doktorandské štúdium ukončila na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Pracovala v Československej televízii a neskôr v Slovenskej televízii. Venovala sa autorskej a scenáristickej činnosti, filmovej kritike, teórii so zameraním na film pre deti a mládež a bola súčasťou tvorivej skupiny večerníčkov.

Jej meno je späté s desiatkami detských seriálov, ako sú napríklad Bratislavské rozprávky, Čo rozprávala teta Srna, Rozprávky pod stromček či Vták Gabo. Podpísala sa tiež pod hrané filmy Afrodita či Tisíci džbán. Tituly filmov z jej dramaturgie a autorské diela získali mnohé domáce aj medzinárodné ocenenia.

V minulosti bola tiež pedagogičkou scenáristiky a dramaturgie animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Bola členkou medzinárodných filmových porôt, viac ako desaťročie pôsobila ako volený člen medzinárodnej Skupiny expertov pre deti EBU a Skupiny garantov pre animované koprodukcie (Európska vysielacia únia). V roku 2009 bola zvolená za viceprezidentku CI­FEJ.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie