Ako sa pripraviť na STK a čo vám hrozí, ak zabudnete na termín kontroly?
Technickej a emisnej kontrole sa nevyhne žiadny motorista. Význam týchto kontrol nie je len byrokratický - ide predovšetkým o bezpečnosť cestnej premávky. Prečo je dôležité STK absolvovať, ako sa na kontrolu pripraviť a aké sú dopady v prípade, ak na STK zabudnete?
Význam STK a EK z hľadiska bezpečnosti vozidiel
Každý motorista si občas zanadáva pri myšlienke na blížiacu sa technickú či emisnú kontrolu. Nejde však o rozmar úradov, ale o vašu bezpečnosť. STK a EK slúžia na overenie toho, či je vaše vozidlo spôsobilé na premávku a spĺňa normy na ochranu životného prostredia. Ak vás do hĺbky zaujímajú legislatívne informácie, môžete si naštudovať zákon č. 106/2018 Z.z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Tento zákon jasne nariaďuje povinnosť držiteľa vozidla zabezpečiť, aby bol automobil pravidelne podrobený technickej i emisnej kontrole.
Ako často musíte absolvovať STK? Nové osobné vozidlá musia prvú kontrolu absolvovať po štyroch rokoch od prvej registrácie, následne každé dva roky. Vozidlá taxislužieb či vozidlá s právom prednostnej jazdy majú lehoty skrátené.
Zabudli ste na termín STK? Toto všetko vám hrozí
Odporúčame vám termín STK zaznačiť do kalendára veľkými písmenami. Zanedbanie technickej alebo emisnej kontroly so sebou nesie veľmi nepríjemné následky:
• Pokuty pri policajnej kontrole: Jazda bez platnej STK a EK je
považovaná za priestupok, ktorý je pokutovaný. Pokuta na mieste pri
policajnej kontrole môže siahať do výšky 165 €. Pozor na to, že ak
šoférujete v rizikových oblastiach a ohrozujete ostatných, môže vám
byť vozidlo odtiahnuté a dostanete dokonca zákaz riadenia.
• Automatické pokuty: Systém STK a EK je na Slovensku prepojený. Znamená
to, že ak budete ignorovať termín kontroly, polícia sa o vašom priestupku
dozvie okamžite. Na splnenie povinností máte následne 60 dní. Po tejto
lehote vám domov príde pokuta vo výške 330 €.
• Bezpečnostné riziká: Zanedbanie STK môže znamenať ignorovanie
potenciálnych technických problémov, ktoré ohrozujú vás, pasažierov vo
vozidle i ostatných účastníkov cestnej premávky.
• Nulové poistné krytie v prípade nehody: Ak spôsobíte nehodu, budete
nútení všetky škody zaplatiť zo svojho vrecka bez ohľadu na to, či
platíte len povinné, alebo aj havarijné poistenie.
Tipy, ako sa pripraviť na technickú kontrolu
Príprava na STK je kľúčom k úspešnému absolvovaniu kontroly. Niektoré úkony môžete zrealizovať aj doma v garáži. Ide o jednoduché kroky ako kontrola funkčnosti svetiel (vrátane smeroviek a parkovacích svetiel). Zmerajte tiež hĺbku dezénu pneumatík a skontrolujte ich prípadné deformácie a poškodenia. Preverte brzdový systém a stav brzdovej kvapaliny. Skontrolujte, či máte vo vozidle povinnú výbavu. Oveľa istejšie sa budete cítiť, keď pred STK navštívite servis. Kompletná servisná prehliadka odhalí všetky potenciálne chyby. Mechanici dokážu odhaliť aj skryté poškodenia.
Aké dokumenty budete potrebovať pri STK a EK? Okrem preverenia stavu vozidla si nezabudnite pred kontrolou pripraviť všetky potrebné dokumenty. Na stanicu technickej kontroly so sebou prineste osvedčenie o evidencii vozidla (podľa nových pravidiel stačí malý technický preukaz, ale odporúča sa priniesť aj veľký) a osvedčenie o STK a EK. V prípade vozidiel s plynovým zariadením ste povinný predložiť protokol o jeho montáži.
Aké sú najčastejšie dôvody neúspešnej STK?
Aj po dôkladnej príprave sa môže stať, že vozidlo STK alebo EK neprejde. Preto je nutné si dávať pozor na tieto najčastejšie chyby motoristov:
• Nevyhovujúci stav brzdového systému
• Nefunkčné alebo nesprávne nastavené svetlá
• Korózia nosných častí vozidla
• Prekročenie emisných limitov (v prípade EK)
Čo robiť, ak kontrolou neprejdete? Zákon stanovuje lehotu 60 dní na odstránenie závad. Po ich oprave sa musíte dostaviť na opakovanú kontrolu, ktorá sa zameria iba na pôvodne zistené chyby. Naše tipy na záver sú, aby ste si kontrolu naplánovali včas a zabezpečili termín STK v predstihu. Vyhnete sa tak stresu z vybavovačiek na poslednú chvíľu. Vyberte si spoľahlivého poskytovateľa odborných riešení v oblasti kvality. Pred kontrolou automobil dôkladne umyte a povysávajte interiér. Uvedomte si, že STK a EK nie sú len zákonom daná povinnosť, ale ide tiež o krok k bezpečnejšej a ekologickejšej doprave.
(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy