Tlačové správy

COVID-19 je stále hrozbou, odborníci odporúčajú očkovanie aktualizovanou vakcínou

Aj keď sa mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 skončila, na Slovensku počet pacientov s covidom opäť stúpa. Odborníci odporúčajú očkovanie aktualizovanou vakcínou proti COVID-19 najmä ľuďom z rizikových skupín. Ktoré to sú a ako by mali postupovať?

Ilustračný obrázok k článku COVID-19 je stále hrozbou, odborníci odporúčajú očkovanie aktualizovanou vakcínou
Zdroj: Pfizer

Nové varianty vírusu ochorenia COVID-19 môžu skomplikovať nadchádzajúce zimné obdobie. Ako ukazujú dáta Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), počet pacientov s vírusom COVID-19 na Slovensku opäť narastá (1). Potvrdzuje to aj situácia v nemocniciach, kde v porovnaní s letnými mesiacmi stúpol počet hospitalizovaných. Odborníci preto odporúčajú s príchodom jesene očkovanie aktualizovanou vakcínou proti COVID-19 (2).

Kto sa má dať túto jeseň zaočkovať proti COVID-19?

Zdroj: Pfizer

Okrem definovaných rizikových skupín sa podľa Ministerstva zdravotníctva SR môžu dať aktualizovanou vakcínou bezplatne zaočkovať aj všetky osoby staršie ako 12 rokov, ktoré o očkovanie majú záujem, bez ohľadu na predchádzajúce dávky očkovania či typ použitej vakcíny.

Odborníci rovnako odporúčajú očkovanie tým, ktorí už v minulosti infekciu COVID-19 prekonali, nakoľko pripomínajú, že imunita nadobudnutá po očkovaní a prekonaní tohto ochorenia s odstupom času klesá. Ochranu formou očkovania by mali zvážiť aj všetky osoby, ktoré žijú v jednej domácnosti s ľuďmi so zvýšeným rizikom úmrtia alebo závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Odkedy a kde je možné dať sa zaočkovať proti COVID-19?

Od 25. septembra 2023 Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo možnosť bezplatného očkovania proti COVID-19 v 29 očkovacích centrách po celom Slovensku.

Zdroj: Pfizer

Je potrebná registrácia na očkovanie proti COVID-19?

Záujemcovia o očkovanie aktualizovanou vakcínou proti COVID-19 sa môžu registrovať cez stránku www.korona.gov.sk alebo priamo na stránke Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), no nie je to nevyhnutné. V niektorých očkovacích centrách je možnosť očkovania aj bez registrácie.

Dátum prípravy: október 2023, PP-CMR-SVK-0175
Sponzorom tohto článku je spoločnosť PFIZER LUXEMBOURG SARL, o.z.,
Pribinova 25, 811 09 Bratislava, tel.:+421 2 3355 5500, www.pfizer.sk


(1) https://covid-19.nczisk.sk/sk
(2) Úrad verejného zdravotníctva SR, Stratégia očkovania proti COVID-19 na jeseň 2023, dostupné na: https://www.uvzsr.sk/…a-jesen-2023

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Pfizer
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM