Tlačové správy

[Inšpirácia pre začínajúcich podnikateľov] 4 nástroje na vystavenie faktúry

Ak obsahuje povinné údaje, môžete faktúru vystaviť aj ručne na papier. Mnoho živnostníkov a podnikateľov používa na vystavenie faktúry bežný kancelársky program ako Word alebo Excel. Najlepšie je vytvárať faktúry v špecializovanom fakturačnom programe.

Ilustračný obrázok k článku [Inšpirácia pre začínajúcich podnikateľov] 4 nástroje na vystavenie faktúry
Zdroj: Shutterstock.com

V článku opisujeme situáciu pre úplného začiatočníka. Preto pracujeme s príkladom SZČO, ktorý neplatí DPH a nevedie účtovníctvo – tak to má väčšina podnikateľov, ktorí ešte len rozbiehajú vlastný biznis. Nášho podnikateľa volajme Filip.

Povinné údaje na faktúre

Filip ako SZČO, neplatiteľ DPH bez účtovníctva musí na faktúre uviesť:

• svoje meno a priezvisko,
• sídlo fyzickej osoby (niekedy aj fakturačnú adresu),
• IČO,
• označenie registra, v ktorom je ako podnikateľ zapísaný (živnostenský register).

Tým povinnosti končia. Pre pokojný spánok, ak by k nemu náhodou prišla kontrola, je dobré, keď na faktúru doplní, že:

• nie je platiteľom DPH,
• údaje o odberateľovi (v rovnakom rozsahu ako o sebe),
• slovné a číselné označenie dokladu (napr. Faktúra 2022001),
• opis tovaru alebo služby, za ktoré faktúru vystavuje,
• sumu,
• dátum vystavenia dokladu.

Aby mu zákazník naozaj zaplatil, mal by Filip uviesť aj číslo svojho účtu a dátum splatnosti.

Vystavenie faktúry ručne

Dnes už sa tento spôsob používa naozaj len výnimočne. Ale ak faktúra napísaná na papieri splní povinné náležitosti, je platná. Keby bol Filip konzervatívny klasik, kúpi si perá, papiere, známky na listy a pustí sa do fakturovania „po starom“.

Využitie Wordu alebo Excelu

Bežný kancelársky softvér obsahuje niekoľko šablón na vytvorenie typových dokumentov. Filip tam nájde aj šablónu na faktúru – prípadne si ju sám vytvorí. Zaberie to chvíľku, raz si „kolónky“ pripraví a potom môže fakturovať každý deň.

Filip si len musí dať pozor, aby na šablóne bolo všetko potrebné uvedené vyššie. A mal by sa sem-tam ubezpečiť, či nedošlo k zmene legislatívy v rámci vystavovania faktúr. Ak si šablónu neupraví, bude musieť vystavené doklady opravovať.

Faktúry vystavené v účtovnom programe

Ak má Filip známeho účtovníka, ktorý mu pomáha s rozbehnutím podnikania, môže ho požiadať aj o pomoc s vystavovaním faktúr. Najrozšírenejšie účtovné programy umožňujú jednoduché vystavenie faktúry za pár kliknutí – a keď bude účtovník Filipovi pomáhať s daňovým priznaním, má všetky podklady u seba.

Filip ale za pomoc s vystavovaním faktúr zaplatí a zrejme nebude mať faktúru hotovú ihneď. Účtovníci totiž zvyčajne pracujú pre desiatky klientov a prácu si plánujú vopred.

Vystavenie faktúry v online fakturačnej službe

Poslednou možnosťou je využitie špeciálneho fakturačného systému. Dnes je už štandardom, že takáto online fakturácia beží v cloude, takže Filip môže fakturovať z počítača aj z mobilu. Práve vtedy, keď sa mu to hodí.

Kvalitné fakturačné služby ponúkajú program na faktúry zadarmo – v praxi to znamená, že kým má Filip napríklad 5 dodávateľov v adresári, nemusí za vystavenie faktúry platiť. Keď sa mu podnikanie rozbehne, môže prejsť na jedno z platených predplatných, ktoré stojí pár eur mesačne.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Seocentrum
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM