Kultúra Video

Kroky festivalových fanúšikov vedú do Trenčína: VIDEO a FOTO z úvodného dňa

Prvý večer Pohody 2019 začínala izraelská skupina Lola Marsh. Pozrite si, ako to vyzeralo v úvode tohto podujatia.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Kroky fanúšikov hudobného leta mieria v týchto dňoch do Trenčína. Vo štvrtok popoludní (11. 7.) otvoril brány v poradí 23. ročník multižánrového festivalu Pohoda na trenčianskom letisku. Pohodu 2019 otvoril Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR). Koncert bol pripomienkou tragédie na festivale v roku 2009, bol venovaný pamiatke Martina Kašáka a Nikoly Kapkovej, ako aj pamiatke Davida Horního, ktorý zomrel počas balenia festivalu v roku 2006. Zaznela Prvá symfónia Ilju Zeljenku a tri diela skomponované pre tento festival, Krik pre elektrifikovanú fujaru a veľký orchester Michala Paľka, Pulse Lucie Chuťkovej a Antilopa Miroslava Tótha. Koncert dirigoval Marián Lejava.

„Ak môžem vybrať jeden okamih alebo slovo, ktoré spravilo kľúč k dramaturgii koncertu, tak je to nádej. Preto bola dramaturgia koncertu vymyslená tak, aby udržala základný cieľ – pripomienku tragédie a venovanie obetiam – a zároveň priniesla vietor do plachiet orchestrálnej hudby u nás,“ uviedol pre médiá dramaturg koncertu Miroslav Tóth.

Prvý večer festivalu Pohoda na trenčianskom letisku patril aj slovenským interpretom. Vystúpili skupiny Para, Luvver, predstavil sa aj projekt Bolo nás jedenásť. Para patrí medzi festivalové kapely, kde hrá, tam za ňou tiahnu stovky fanúšikov. Platilo to aj vo štvrtok večer (11. 7.). Kapela v zostave aj so súčasným primátorom Bratislavy, basovým gitaristom Matúšom Vallom, nadelila fanúšikom pred pódiom riadnu dávku energie aj dobrej nálady, mladí pred pódiom spievali, tancovali, ak mali nato aspoň kúsok miesta. To všetko pri skladbách Otec, Brutálna zostava, Našou krajinou, Veci čo si pamätám, Ako najlepšie viem, Keď ťa stretnem, Linda, Abstinent či Prví poslední.

Bolo nás jedenásť trojice Milan Lasica, Július Satinský, Jaroslav Filip z roku 1981 je dnes legendárnym albumom slovenskej hudobnej scény. Na pódiu Pohody sa zišla zostava známych speváckych a muzikantských osobností, za bicími Martin Valihora, basgitarista Marek Minárik (exLucie), gitarista Dano Salontay (Longital), Michal Žáček na dychových nástrojoch, Dorota Nvotová klávesy a spev, v speváckych úlohách Milan Lasica, Juraj Podmanický, Tomáš Lasky Šedivý, šéf festivalu Michal Kaščák v úlohe speváka aj moderátora koncertu.

Koncert Bolo nás jedenásť bol venovaný aj Jarovi Filipovi, ktorý by sa bol v júni dožil sedemdesiatky. „Jaro Filip hral už na druhom ročníku Pohody. Bol rok volieb, za vlády premiéra Mečiara. Mal skvelý prejav na túto tému. Bola to absolútna sila, mal s tým absolútny úspech,“ uviedol Michal Kaščák. Do line-upu prvého dňa patril aj koncert nitrianskej indie kapely Luvver. ktorá je následníkom formácie Fresh Out Of The Bus.

Večerný program na hlavnom pódiu otvorila izraelská kapela Lola Marsh. Fanúšikovia už poznajú túto formáciu, ktorú tvoria lídri Yael Shoshana Cohen spolu s gitaristom Gilom Landauom. Veľký úspech speváčka mala, keď zaspievala známu slovenskú pesničku Čerešne. Prvým hosťom z Českej republiky na festivale bola legendárna kapela The Plastic People of The Universe (PPU). Projekt Co znamená vésti koně predstavila spolu s Filharmóniou­ Brno.

Headlinerom prvého večera bola anglická kapela The 1975. Založili ju v roku 1975 v Manchesteri kamaráti zo školy, spevák a gitarista Matthew Matty Healy, gitarista Adam Hann, basgitarista Ross MacDonald a bubeník George Daniel. Ich set mal veľký ohlas u fanúšikov, ktorí zaplnili priestor pred pódiom.

Festival Pohoda 2019, ktorý sa začal vo štvrtok na trenčianskom letisku, nie je len o hudobných zážitkoch. Pre mladú generáciu návštevníkov sú pripravené viaceré vzdelávacie aktivity, medzi nimi zábavno-poučný kvíz týkajúci sa obdobia komunizmu. Séria aktivít Rok '89 vznikla pri príležitosti osláv 30. výročia Nežnej revolúcie. „Mladšia generácia, ktorá sa narodila až po rozdelení Československa, sa tak môže lepšie oboznámiť s obdobím, keď ešte nebola na svete. Séria aktivít na Pohode okrem hry prinesie zábavnú show Velvet talk show, ktorá s humorom a nadhľadom nazrie na revolučné roky,“ uviedli jej tvorcovia.

Prvý deň festivalu Pohoda 2019 na FOTO
13
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie