Ilustračný obrázok k článku OČKOVANÝCH mRNA vakcínami NEBERIEME, hlási ponuka práce: Ako to okomentoval konateľ firmy?
Zdroj: TASR

OČKOVANÝCH mRNA vakcínami NEBERIEME, hlási ponuka práce: Ako to okomentoval konateľ firmy?

Slováci sa čoraz viac delia na očkovaných a neočkovaných. A to už aj na trhu práce, kde sa objavil inzerát, ktorý to potvrdzuje.

Monika Hanigovská Rôzne
Monika Hanigovská Rôzne

OČKOVANÝCH mRNA vakcínami NEBERIEME, hlási ponuka práce: Ako to okomentoval konateľ firmy?

Slováci sa čoraz viac delia na očkovaných a neočkovaných. A to už aj na trhu práce, kde sa objavil inzerát, ktorý to potvrdzuje.

Ilustračný obrázok k článku OČKOVANÝCH mRNA vakcínami NEBERIEME, hlási ponuka práce: Ako to okomentoval konateľ firmy?
Zdroj: TASR

Len nedávno otriasol verejnosťou oznam na dverách istého filatelistického obchodu, do ktorého majiteľ nepustil každého zákazníka. Stopku dostali tí, ktorí sa nechali očkovať proti COVID-19.

Najnovšie takéto „delenie sa“ zašlo ešte ďalej. Na facebookovej stránke Prečo média mlčia sa objavil inzerát spoločnosti zo Skalky nad Váhom, ktorá hľadá zamestnanca so strojárskym vzdelaním.

Odbornosť nestačí

Ak by vás ponuka náhodou zaujala a aj by ste spĺňali odborné požiadavky, no zároveň ste sa nechali zaočkovať vakcínou mRNA, máte v tejto firme veľkú smolu. „Neberieme očkovaných mRNA vakcínami,“ uvádza sa v inzeráte. Touto technológiou sú vyrábané vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech alebo Moderna.

Chceli sme vedieť viac o firemnej kultúre, pracovných trendoch a najmä o tom, či takáto požiadavka nehraničí s diskrimináciou potenciálnych zamestnancov. Redakcia Dnes24 sa preto obrátila na spomínanú firmu, pracovný portál Profesia aj Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR).

Na našu otázku: „Bol by takýto zamestnanec pre vás hrozbou?“, nám namiesto relevantnej odpovede konateľ Pavol Pijak poslal link na knihu o „zbytočnej vakcinácii“. Tá je proti očkovaniu. A doplnil aj odkaz, že si ju máme prečítať a bude nám vraj všetko jasné!

Čo robiť?

Chceli sme vedieť, či si môže zamestnávateľ stanoviť zo zákona vôbec takúto podmienku v rámci poskytnutia zamestnania. Obrátili sme sa preto priamo na MPSVR SR.

„Inšpektoráty práce by mohli zasiahnuť v prípade, kedy by bol potenciálny zamestnanec odmietnutý na pohovore z dôvodu, že sa dal zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. V takomto prípade odporúčame, aby sa potenciálny zamestnanec obrátil na inšpekciu práce, ktorý podnet prešetrí,“ informovala nás hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská.

Má tak urobiť prostredníctvom webu Národného inšpektorátu práce. Hovorkyňa ministra zároveň preverila na Národnom inšpektoráte práce to, či evidujú podnet na tamojšieho zamestnávateľa. „Žiadny podnet na tohto zamestnávateľa zo strany občanov a zamestnancov nemáme,“ prezradila.

Zmenil sa trh s prácou?

Situáciu sme tiež preverili u jedného z najväčších poskytovateľov pracovných ponúk na Slovensku. Zaujímalo nás, či evidujú podobné požiadavky v inzerujúcich ponukách.

„Musíme povedať, že aktuálne sa takmer vôbec nestretávame s tým, že by zamestnávatelia uverejňovali do pracovných ponúk podmienky očkovania alebo neočkovania. Keď už vidíme inzeráty, kde sa spomína slovo očkovanie, tak ide najčastejšie o očkovanie proti exotickým chorobám pri pozíciách sprievodcov v cestovnom ruchu. Tieto pracovné ponuky totiž počítajú s vycestovaním pracovníkov do zahraničia,“ informovala nás PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová.

Firma zatiaľ zaznamenala len jeden prípad. "V roku 2021 sme zatiaľ zaznamenali iba jednu pracovnú ponuku, kde by bola konkrétna zmienka o očkovaní proti covidu. Išlo o zamestnávateľa, ktorý mal záujem o uchádzačov, ktorí podstúpili očkovanie,“ prezradila PR manažérka.

Zatiaľ nemôžu

V súčasnosti neexistuje žiadna iná legislatíva, ktorá by zamestnávateľom umožňovala alebo ukladala povinnosť viesť záznamy o očkovaných zamestnancoch. Takisto zamestnávateľ nemôže vyžadovať, aby boli jeho zamestnanci zaočkovaní.

Štát v tomto kroku nepodporuje ani zamestnávateľov. Ak očkovanie zamestnanec odmietne, nemusí uviesť dôvod. „Firma ani nemôže odmietnuť prijať takých zamestnancov, ktorí nie sú očkovaní. Takúto možnosť náš právny poriadok neumožňuje,“ hovorí Pavol Kundrik, právnik na oblasť pracovného práva právnickej kancelárie CMS Slovensko pre webový portál Touchit.

Zmenia to?

Bude na Slovensku povinné očkovanie pre určitú časť obyvateľstva? Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa pohráva s myšlienkou povinného očkovania kritickej infraštruktúry.

„Ak odborníci povedia, že je potrebné sa preočkovať, tak budeme pokyny rešpektovať. Polícia, armáda, zdravotníci či učitelia, to by mohli byť skupiny, kde by bolo očkovanie povinné,“ uviedol v utorok 10. augusta šéf rezortu zdravotníctva s dôvetkom, že okolo 70 percent je už zaočkovaných.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Posted by Prečo média mlčia on Sunday, August 8, 2021

Čo sa deje na Slovensku?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín