Filip Chudý Rôzne Video

COVID-19 v Považskej a okolí výrazne rastie: Hygienička hovorí o karanténe, VIDEO

Bezplatné testovanie antigénovými testami v Považskej Bystrici pomôže vtedy, ak sa dodrží karanténa. Čo k tomu povedala hygienička Renata Beníková?

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Považskej Bystrici Renata Beníková v pondelok 16. novembra po otvorení odberného miesta na bezplatné testovanie antigénovými testami, na ktorom sa podieľal i miestny RÚVZ, informovala aj o aktuálnej situácii s pozitívne testovanými na koronavírus v našom regióne.

Výrazný nárast

„Za posledný týždeň nám čísla výrazne stúpajú. V Považskej Bystrici bolo minulý týždeň cez 300 pozitívne testovaných formou PCR testov,“ povedala.

Ako ďalej uviedla, podobné to je aj v okresoch Púchov a Ilava, ktoré tiež spadajú pod miestny RÚVZ. „V oboch okresoch to bolo cez 200 nových prípadov. Čísla nám naozaj stúpajú, preto vítame toto nové odberné miesto. Na ňom sa rýchlo identifikujú tí najviac infekční, ktorí sú okamžite dávaní do domácej izolácie spoločne s rodinnými príslušníkmi,“ pripojila s tým, že ich pracovníci na ňom tiež pracujú v rámci administratívy.

Pomôcť musia ľudia

Keďže počet prípadov v Považskobys­trickom okrese stúpa, zaujímalo nás, či toto nové odberné miesto pomôže zvrátiť tento nepriaznivý vývoj. „Určite to pomôže, ale to len vtedy, ak ľudia aj dodržia karanténu, čo je veľmi dôležité. Môžeme mať nastavené hocijaké opatrenia, ale pokiaľ ich ľudia nedodržia, ťažko je potom robiť niečo ďalšie,“ doplnila s tým, že treba dodržiavať základné opatrenia, čiže dezinfekcia, nosenie rúšok a odstupy.

Čo sa týka karantény, tá musí byť podľa regionálnej hygieničky minimálne desaťdňová. „Ak však majú zdravotné komplikácie, musia v nej zotrvať, a to až dovtedy, dokým v troch dňoch za sebou nemajú príznaky,“ ozrejmila.

Kontrola karantény

Karanténu kontrolujú v spolupráci s políciou. „Vždy nahlásime zoznam osôb, ktoré musia byť v karanténe. Neuvádzame však, kto bol pozitívny, len to, kto má nariadenú karanténu nami alebo všeobecným lekárom,“ vysvetlila Beníková.

Už síce podľa jej slov dostali podania na možné nedodržiavanie karantény, ktoré preverujú, ale následne sa zistilo, že daní ľudia boli doma.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

OBRAZOM: Otvorili bezplatné testovacie miesto v Považskej Bystrici
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM