Filip Chudý Šport Iné športy Video

Fantázia! V Považskej Bystrici bude cieľ etapy, prísť má aj Peter Sagan, VIDEO

Jedným z hlavných dejísk cyklistických pretekov Okolo Slovenska bude aj Považská Bystrica. Prídu k nám svetové hviezdy a zrejme aj tá najžiarivejšia.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na 65. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa predstaví až sedem tímov z najvyššej kategórie UCI WorldTeams. Podujatie odštartuje 14. septembra 2021 v Košiciach a vyvrcholí 18. septembra v Trnave. Organizátori veria, že tento rok by mal na preteky zavítať aj trojnásobný majster sveta Peter Sagan.

Etapové mesto

Po roku sa najprestížnejšie cyklistické preteky na Slovensku dostanú opäť do Považskej Bystrice, ktorá bude dokonca etapovým mestom.

Organizátori tu naplánovali cieľ predposlednej tretej etapy, ktorá sa odohrá v piatok 17. septembra. Pričom práve túto etapu šili na mieru Petra Sagana! „Ani tretí deň si svetový pelotón nevydýchne. Na trase z Dolného Kubína sa počas 194,2 kilometrov cez oravské a kysucké cesty dostane až do Považskej Bystrice. Na trase ho čakajú až štyri horské prémie (Lutiše, Semeteš, Manínska tiesňava a Čelkova Lehota – sedlo) a štyri rýchlostné prémie (Čadca, Bytča, Považská Bystrica pri prejazde cieľom a potom na Kukučínovej ulici),“ znie opis etapy na stránke podujatia.

Elitné tímy

Na jubilejnom ročníku sa predstaví dokopy 21 tímov. Z najvyššej ligy potvrdili štart stáli účastníci Deceuninck – Quick Step i Bora-Hansgrohe, s predbežným prísľubom štartu Sagana. „Peter bol nahlásený už vlani, ale tým, že sa posunula do nášho termínu Tour de France, tak sme prišli o jeho účasť. Tento rok má opäť v pláne preteky Okolo Slovenska, ale ako sa spomínalo, môže sa niečo posunúť, nevieme, ako dopadne olympiáda a podobne. No ja pevne verím, že jeho premiérová účasť na Okolo Slovenska bude a bude víťazná,“ uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Viac správ zo Slovenska

Opäť prídu aj Israel Start-Up Nation a nemecký tím Team DSM (predtým Sunweb). Premiéru na slovenských cestách absolvujú z top tímov pretekári austrálskeho BikeExchange, juhoafrickej stajne Qhubeka Assos a kazašskej Astana Premier Tech. Doteraz štartovalo na podujatí najviac päť tímov najvyššej kategórie. Vlani ich malo byť šesť, no tím CCC musel ísť po pozitívnych testoch na koronavírus do karantény.

Je na čo tešiť

Ďalej sa na Okolo Slovenska predstaví šesť profesionálnych kontinentálnych tímov – Bingoal Pauwels Sauces (Belg.), Bardiani CSF Faizane (Tal.), Uno-X (Nór.), Gazprom – RusVelo (Rus.), Novo Nordisk (USA) a Kern Pharma (Šp.). Doplní ich ešte sedem kontinentálnych celkov vrátane slovenských tímov Dukla Banská Bystrica a Cycling Academy Trenčín a chýbať nebude ani slovenská reprezentácia.

Dokopy sa teda na pretekoch predstaví 21 tímov, no organizátori uviedli, že prihlášok im prišlo niekoľkonásobne viac. „Keďže je to jubilejný ročník, snažili sme sa to spraviť čo najkvalitnejšie. Myslím, že najviac bude rezonovať kvalita tímov, keďže ich tu bude sedem z najvyššej kategórie. Fanúšikovia cyklistiky sa majú na čo tešiť,“ pokračoval Privara.

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Príprava na MS

Organizátori rovnako ako v uplynulých rokoch zostavili trať tak, aby sa priblížila nadchádzajúcim majstrovstvám sveta. Tie odštartujú deň po konci slovenského podujatia, 19. septembra vo Flámsku. Preteky merajú dokopy 696,6 km, navštívia 152 miest a obcí, predstaví sa na nich dokopy 21 tímov, pretekári absolvujú 13 vrchárskych a 11 rýchlostných prémií.

„Máme prisľúbenú veľmi kvalitnú účasť, keďže Okolo Slovenska sa končí v sobotu a v nedeľu sa začínajú majstrovstvá sveta, ktoré trvajú týždeň v Belgicku. Snažili sme sa prispôsobiť etapy, aby boli podobné tratiam na MS. Očakávame, že veľa skvelých, špičkových cyklistov tu absolvuje záver prípravy na šampionát,“ uviedol Privara.

Sagan na 90 %

Organizátori majú už niekoľko rokov dva dlhodobé ciele. Prvým je účasť Petra Sagan, ktorá tentokrát vyzerá reálnejšie. „Bora zatiaľ prihlásila iba šesť cyklistov, siedme miesto má voľné z jednoduchého dôvodu. My platíme tímom poplatky za účasť, keď tím príde s Petrom Saganom, tak je suma vyššia,“ uviedol športový riaditeľ podujatia Ľudovít Lučanič.

Športové správy

Bora poslala už v decembri šesť mien, je tam Erik Baška, Juraj Sagan, Maciej Bodnar i Daniel Oss, čo sú štyria najväčší spolupracovníci Petra Sagana. „Tím ho sem chce poslať, ešte kým jazdí za Boru. Do konca apríla sa malo rozhodnúť, kde bude pokračovať, no nerozhodlo sa. Verím tomu, že či zostane alebo nezostane v Bore, na preteky príde. Ak bude zdravý a nebude mať problémy iného charakteru, tak tomu dávam 90 percent,“ doplnil riaditeľ pretekov.

Eurosport

Druhým dlhodobým cieľom je prezentovať podujatie na Eurosporte. Aj tu prebiehajú rokovania, no to, aby sa preteky dostali do tejto televízie, stojí niekoľko stotisíc eur. Organizátori veria, že by im v tom mohol pomôcť štát a nová agentúra na podporu cestovného ruchu Slovakia Travel.

„Vlády iných krajín dokázali nájsť peniaze na propagáciu, prečo by sme to nevedeli aj my. Stále sa hovorí, že cestovný ruch by sa mal rozvíjať a toto je možnosť sem pritiahnuť zahraničných turistov. Pevne verím, že presvedčíme zástupcov novej agentúry Slovakia Travel. Snažíme sa ukázať krásy Slovenska a pokiaľ by to bolo v priamom prenose na Eurosporte, tak by sa Slovensko ukázalo na celom svete ako nádherná krajina, ktorá dokáže zorganizovať takéto podujatie," uviedol Privara.

Veria v účasť divákov

Organizátori veria, že preteky by sa v septembri už mohli konať aj s divákmi popri trati, no pripravujú sa aj na možnosť zhoršenia pandemickej situácie: „Máme skúsenosti z vlaňajška a vieme to zorganizovať aj v bubline, ale je mi ľúto divákov, ktorí nevidia často na Slovensku špičkových športovcov, nie len cyklistov. Verím, že situácia bude lepšia a budeme mať klasické Okolo Slovenska.“

Správy z Trenčianskeho kraja

Preteky kategórie UCI 2.1 ponúkajú aj množstvo bodov UCI. V celkovom poradí si ich pripíše prvých 25 pretekárov, pričom líder až 125 bodov. K tomu môže pridať ešte body za umiestnenie v top 3 etapy (14, 5, 3 b) a tri body za udržanie žltého dresu počas etapy. Líder celkového poradia pretekov získa žltý dres, vedúci pretekár bodovacej súťaže dostane zelený dres, najlepší vrchár bude nosiť bodkovaný dres a najlepší jazdec do 23 rokov v celkovom poradí bude ocenený bielym dresom. Pre domácich cyklistov je pripravená súťaž o najlepšieho Slováka a po záverečnej etape bude ocenený aj najlepší pretekár do 23 rokov.

Program a tímy

Program 65. ročníka Okolo Slovenska (14. – 18. septembra 2021):

  • utorok 14. septembra: prológ (Košice – Hlavé nám., 1,5 km)
  • streda 15. septembra: 1. etapa (Košice – Košice, 151,5 km)
  • štvrtok 16. septembra: 2. etapa (Spišské Podhradie – Dolný Kubín, 190,4 km)
  • piatok 17. septembra: 3. etapa (Dolný Kubín – Považská Bystrica, 194,2 km)
  • sobota 18. septembra: 4. etapa (Trenčianske Teplice – Trnava, 159 km)

Zoznam tímov 65. ročníka pretekov Okolo Slovenska:

UCI WorldTeams (7):
Deceuninck – QuickStep (Belg.), Bora-Hansgrohe (Nem.), Team DSM (Nem.), Astana Premier Tech (Kaz.), Team BikeExchange (Aus.), Qhubeka – Assos (JAR), Israel Star Up Nation (Izr.)
UCI ProTeams (6):
Alpecin – Fenix (Hol.), Bingoal Wallonie – Bruxelles (Belg.), Novo Nordisk (USA), Uno-X (Nór.), Vini Zabu – KTM (Tal.), Gazprom Rusvelo (Rus.)
Kontinnetálne tímy (7):
Dukla Banská Bystrica, Cycling Academy Trenčín, Elkov – Kasper (ČR), Mazowsze Serce Polski (Poľ.), Adria Mobil (Slovin.), Friuli ASD (Tal.), Maloja Pushbikers (Nem.)
reprezentácia (1): Slovensko

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Peter Sagan
6
Galéria
Zdroj: Facebook
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM