Filip Chudý Kultúra

Festivaly, letné kiná, koncerty: Prázdninový PROGRAM pri Dome kultúry v Považskej

Kultúrne centrum Cooltajner pripravilo už siedmy rok za sebou program na leto. Čo sa koná tento rok?

Ilustračný obrázok k článku Festivaly, letné kiná, koncerty: Prázdninový PROGRAM pri Dome kultúry v Považskej
Zdroj: CoolTajneR

Cooltajner začal už svoje siedme Kultúrne leto, ktoré sa odohráva v priestoroch Domu kultúry v Považskej Bystrici a pri ňom. Odštartoval ešte festivalom V novom svetle, ale tradičný pravidelný program začal v závere júla. Aktuálne prebieha už tradičná Akadémia módy a odevného dizajnu. V piatok 30. júla na to nadviaže Ekoday.

Počas celého leta fungujú Joga s Češkou, Stretnutie mamičiek s Veronikou a Prečítané leto. Organizátori však na stránke podujatia uviedli, že program nemusí byť finálny a môžu ho operatívne doplniť.

Program Kultúrneho leta

30.7. piatok | EKODAY
Obľúbený formát, zameraný na ochranu planéty. Ani tento rok nebudú chýbať prezentácie rôznych lokálnych i cezpoľných firiem, formácií, drobných remeselníkov, ktoré budú doplnené eko-divadlom pre najmenším, diskusiami o ochrane prírody, o bike-sharingu, a taktiež rôznymi workshopmi.

5.8. štvrtok | KONCERT . JAKUB URSINY A TEATRO FATAL
Teatro Fatal je súčasné hudobné teleso okolo Jakuba Ursinyho, ktoré funguje od roku 2010. Už prvý album Divadlo Frizúr zaznamenal istý úspech, pretože skladba Idem si bola použitá v soundtracku krátkometrážneho animovaného filmu Posledný autobus režiséra Mateja Snopeka, ktorý doslova pozbieral ceny po celom svete a skladba tak mala možnosť zaznieť takmer na všetkých kontinentoch. Kapela v tom období odohrala viacero koncertov na Slovensku a v Čechách. Jakub Ursiny sa v ďalších rokoch venoval odkazu svojho otca Deža Ursinyho a koncertoval s projektom Kubo Ursiny & Provisorium a neskôr aj s ďalším muzikálovým projektom z dielne Deža Ursinyho P+L, v spolupráci s Dorotou Nvotovou a triom Talent Transport.

Viac správ zo Slovenska

13.8. piatok | LETNÝ COOLKVÍZ
Po dlhšej odmlke konečne opäť trochu rozhýbeme mozgové závity. Pravidlá ostali nezmenené: Zostavte tím z aspoň troch hráčov, maximálne však osem. Štartovné je 2 eurá na hlavu, ktoré putujú do banku. Víťazný tím berie všetko. Čaká nás 5 kôl plus záverečná rozstrelovka.

14.8. sobota | KOCERT . SUMMER JAZZ TRIO
Koncert jazzovej formácie Summer Jazz Trio, ktorá sa v istej forme predstavila aj počas minuloročného 1. vintage bálu kultúrneho centra Cooltajner.

14.8. sobota | LETNÉ KINO POD JASEŇOM
Ani tento rok nebude chýbať obľúbený formát letného kina pri KC Cooltajner – pod majestátnym jaseňom. Tento rok sme tri filmové premietania presunuli na august, kedy sa skôr stmieva, aby sme mohli začínať v priaznivejšom čase a zároveň mali lepší obraz. Konkrétne tituly budú zverejnené postupne, keďže stále prebieha výber a komunikácia s distribučnými spoločnosťami.

20.8. piatok | MEDZIRIADKY . DOMINIKA MADRO & EMMA LITVOVÁ
Literárny podvečer, ktorý nám už druhý rok pomáha zrealizovať považskobystrická spisovateľka Soňa Uríková. Tento rok prijala pozvanie spisovateľka Dominka Madro. Vyštudovala slovenský jazyk a literatúru na Univerzite Komenského v Bratislave a následne dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU. Zvíťazila v jubilejnom 20. ročníku literárnej súťaže POVIEDKA s textom Svätyňa, z ktorého sa po rozpracovaní v priebehu troch rokov stali Svätyne. Je držiteľkou Ceny dieťaťa 2019, Ceny Fantázia 2019, robí korektúry a píše rozhlasové hry pre deti. Na podujatí sa predstaví aj mladá talentovaná autorka, úspešná účastníčka literárnej súťaže Medziriadky, Emma Litvová.

20.8. piatok | KONCERT . ČERVENÝ BICYKEL
Toto leto k nám po dlhšej prestávke opäť zavíta bratislavská formácia Červený bicykel s frontmanom Víťom Chrappom. Červený Bicykel je slovenská hudobná skupina z Bratislavy, ktorá sa prezentuje vlastnou tvorbou, prevažne so slovenskými textami. Kapela sprevádza poslucháčov rôznymi štýlmi, ale asi najčastejšie je zaraďovaná do kategórií indie, folk a rock.

21.8. sobota | LETNÉ KINO POD JASEŇOM

Správy z Považskej Bystrice a okolia

27.8. piatok | FAMILY DAY
Obľúbený formát pre celé rodiny sa zrodil z prvotnej akcie s názvom Bubble day. Počas ďalších rokov sa rozšíril o divadelné predstavenia, rôzne workshopy a aktivity, grilovačku spojenú s piknikom. Tento rok tomu nebude inak, a konkrétne prevedenie bude známe počas najbližších týždňov.

27.8. piatok | VEČER FILMOVEJ A POPULÁRNEJ HUDBY
Pri príležitosti storočnice vzniku slovenského filmu pripravujeme naozaj skvostný, intermediálny večer. Pozvaný orchester odohrá koncert v sprievode projekcie, ktorá ponúkne hudobné hity zo známych snímkov. A keďže oslavujeme storočnicu, nebudú medzi nimi chýbať ani tie slovenské.

28.8. sobota | LETNÉ KINO POD JASEŇOM

31.8. utorok | ZDVIHNI HLAVU Z DAVU
Sú úspešní a šikovní, na rodnej považskobystrickej hrude už viacerí z nich nepôsobia, no vždy sa domov radi vracajú – ale hlavne, robia nám dobré meno či už po celom Slovensku, no mnohokrát aj v zahraničí. Diskusný formát Zdvihni hlavu z davu budeme po dlhšej prestávke opäť realizovať v úzkej spoluprácii s Nadáciou MEDEKO, vďaka ktorej sme aj týmto formátom ukončovali vôbec prvé kultúrne leto v Cooltajneri v roku 2015.

31.8. utorok | FESTIVAL ODPOVIEM TI PIESŇOU
Už tradične patrí záver leta mikrofestivalu regionálnych hudobníkov a hudobníčok, ktorí sa prezentujú či už vlastnou tvorbou, alebo rôznymi zaujímavými re-make coverami známych interpretov. Večer nabitý príjemnou atmosférou sa tento rok uskutoční v posledný augustový deň

CELÉ LETO | JOGA S ČEŠKOU
Peťu Kozejovú už asi Bystričanom netreba bližšie predstavovať. Táto charizmatická a večne usmievajúca sa vyštudovaná inžinierka ekonómie sa niekoľko rokov dozadu rozhodla presedlať celou svojou dušou na jogu. Aj počas leta si s ňou budete môcť zacvičiť, a to každý pondelok (18:00), streda (6:40) a piatok (18:00). V prípade pekného počasia na Kalvárii, v prípade nepriaznivého v KC Cooltajner.

CELÉ LETO | STRETNUTIE MAMIČIEK S VERONIKOU
Každú stredu počas leta o pol desiatej prebiehajú aj tradičné stretnutia mamičiek. Po Danke prebrala žezlo Veronika. Program je každú stredu iný – zostavený z mixu diskusií, rozhovor, alebo výletov do okolia. V prípade nepriaznivého počasia prebiehajú stretnutia v KC Cooltajner.

(SKORO) KAŽDÝ ŠTVROK | PREČÍTANÉ LETO
Naše dievčatá tento rok naplno zapojili Cooltajner aj do príjemného formátu s názvom Prečítané leto. To sa koná vždy vo štvrtok o 17:00 pri KC Cooltajner, s deťmi spoločne čítame a následne tvoríme. Lebo leto má byť o oddychu, ale keď je oddych tvorivý, nikdy to nie je na škodu

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM