Filip Chudý Samospráva Rôzne

Kam pôjde časť považskobystrického rozpočtu? Podieľať na tom sa môžete aj vy

Poslanecký zbor v Považskej Bystrici schválil nový projekt, ktorý mesto spúšťa pre obyvateľov mesta. O čo ide?

Ilustračný obrázok k článku Kam pôjde časť považskobystrického rozpočtu? Podieľať na tom sa môžete aj vy
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Považská Bystrica v tomto roku premiérovo spúšťa projekt Mesto si ty! Ide o participatívny komunitný rozpočet (PKR), vďaka ktorému budú môcť občania získať financie na komunitné projekty a taktiež budú sami rozhodovať o tom, ktoré projekty sa budú vďaka mestským financiám realizovať. Návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré rieši pravidlá tohto rozpočtu schválili poslanci na svojom májovom zasadnutí mestského zastupiteľstva jednohlasne. Informovala o tom hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková.

Účelom PKR je podľa jej slov zlepšiť podmienky na spoluúčasti obyvateľov na rozvoji mesta, vytvoriť širší priestor na napĺňanie ich potrieb a priorít, zvýšiť efektívnosť verejného rozhodovania a presunúť časť rozhodovania o použití finančných prostriedkov z rozpočtu mesta na širokú verejnosť. Tá môže žiadať o financie na komunitné projekty v šiestich oblastiach: doprava a komunikácie, životné prostredie, kultúra a vzdelávanie, šport, sociálna pomoc a sociálne služby a voľno-časové aktivity.

„Obyvatelia Považskej Bystrice tak budú sami predkladať projekty, na ktoré budú chcieť čerpať financie z daného rozpočtu a taktiež samotní obyvatelia budú prostredníctvom internetového hlasovania rozhodovať o tom, ktoré projekty sa budú vďaka mestským financiám realizovať,“ povedala považskobystrická hovorkyňa.

Tá ďalej uviedla, že v rámci PKR mesto tento rok vyčlenilo 12 000 eur, pričom maximálna výška finančných prostriedkov poskytnutých na jeden projekt je 1 500 eur. Informácie ako svoj projekt predložiť nájdete na stránke mesta. „V roku 2019 môžu občania predkladať svoje projekty od 25. mája do 10. júna. Všetky predložené návrhy projektov bude posudzovať Rada pre PKR, ktorá prvotne preverí, či všetky predložené projekty spĺňajú formálne náležitosti,“ ozrejmila Pagáč Kováčiková.

Do 14. júna bude podľa nej zverejnený zoznam projektov postupujúcich do verejného posudzovania, ako aj dátum verejného posudzovania, ktoré sa bude konať najneskôr 21. júna. „Na základe neho rada rozhodne, ktoré projekty postúpia do internetového hlasovania, ktoré sa uskutoční na webovom sídle mesta od 3. júla do 17. júla. Na základe výsledku hlasovania rada zostaví zoznam projektov, pričom dotáciu môže získať len projekt, ktorý získa najmenej 15 hlasov a zároveň bude v poradí na mieste, do ktorého sa nevyčerpá schválená suma (12 000 eur). Samotná realizácia projektov bude prebiehať v mesiacoch august až október,“ doplnila hovorkyňa.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

PKR v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja funguje už dlhšie, pričom vďaka nemu sa podporil aj tento projekt…

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM