Filip Chudý Rôzne Video

Každá fontána v Považskej má iný problém: Prvá je už spustená, VIDEO a FOTO

S príchodom teplejších dní sa začali v našom meste postupne spúšťať fontány. Tie však trápia problémy. Aké?

Zdroj: Dnes24.sk

Začalo sa s postupným spúšťaním mestských fontán. Tá pred mestským úradom slúžila verejnosti už pred veľkonočnými prázdninami, zvyšné dve (pred okresným úradom a v centrálnej mestskej zóne) prídu na rad neskôr. „Samotnému spusteniu fontán predchádzalo ich hĺbkové čistenie a údržba. Tá spočíva v kompletnom hĺbkovom vyčistení, nakoľko vplyvom vody a vlhkosti sa tu každoročne tvoria nánosy vodného kameňa. Ďalšie povrchové úpravy spočívajú najmä v novom nátere,“ povedala považskobystrická hovorkyňa Iveta Pagáč Kováčiková s tým, že na fontáne pred mestským úradom sa vykonávala len bežná údržba.

„Do budúcej sezóny by ju však mesto chcelo zrekonštruovať, nakoľko tu sú problémy so starými rozvodmi a zanesenými tryskami. V potrubí tiež uniká tlak, a preto je problém vyhnať do výšky väčší stĺpec vody. Fontána tak už nefunguje celkom podľa našich predstáv a začína byť problematické udržiavať ju v plnohodnotnom funkčnom režime,“ konštatovala hovorkyňa.

Fontána v centrálnej mestskej zóne si vyžiadala podľa jej slov menšie opravy reštaurátorského charakteru na súsoší holubíc, ktoré vykazovali viaceré povrchové závady, ako napríklad praskliny. „Tieto práce sa pritom riešia v rámci reklamácie a nevyžadujú si teda zo strany mesta žiadne finančné náklady. Po dokončení potrebných prác reštaurátorom, bude fontána vyčistená, jej spustenie je predbežne naplánované na prvého mája. V prípade nepriaznivých podmienok, ktoré by zdržali práce reštaurátora, by sa tento termín musel posunúť,“ ozrejmila Pagáč Kováčiková.

Ako ďalej uviedla, na fontáne pred okresným úradom sa tiež každoročne opravuje obklad z vonku fontány, ktorý tu ničia parkujúce vozidlá. „Mesto tu preto bude musieť osadiť zábrany, ktoré budú fontánu chrániť. Taktiež parkujúce vozidlá bránia vstupu do šachty, aj tento problém budú kompetentní pracovníci riešiť,“ doplnila.

„V letných mesiacoch sa často stáva, že ľudia a najmä malé deti, sa chcú vo fontáne osviežiť, voda v týchto zariadeniach je však chemicky upravovaná a nie je určená ani na kúpanie ani na pitie,“ dodala k téme považskobystrických fontán hovorkyňa mesta.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Fontána pred Mestským úradom v Považskej Bystrici je už spustená
5
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM