Filip Chudý Rôzne

Kliešte sa prebudili: LOKALITY v okrese Považská s výskytom nakazených parazitov

Na kliešťov si treba dávať pozor. Pozrite, kde sa v okrese Považská Bystrica nachádzajú prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy.

Ilustračný obrázok k článku Kliešte sa prebudili: LOKALITY v okrese Považská s výskytom nakazených parazitov
Zdroj: TASR

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) informoval o tom, že tento rok zaznamenali výskyt kliešťov rekordne skoro – už vo februári. Kliešte podľa neho začínajú byť aktívne pri vonkajšej teplote 8 – 10 °C, myslite preto pri pobyte v prírode na ochranu proti nim. „Malé parazity sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od 20 centimetrov do jedného metra, v záhradách, v parkoch i v lesoch. Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Obľubujú najmä dubovo-hrabové lesy. Infikované kliešte prenášajú nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu,“ uvádza ÚVZ SR.

„K oblastiam s najväčším výskytom nakazených kliešťov patrí oblasť pozdĺž Váhu. V tejto oblasti býva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, hoci na Slovensku výskyt tohto ochorenia nie je vysoký,“ uviedol ÚVZ SR.

Na jeho stránke je tiež uvedené, že prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v okrese Považská Bystrica sú dve. Tieto lokality treba však posudzovať ako okolie týchto miest. Sú to:

  • lokalita ohraničená riekou Váh, štátnou hranicou s ČR, južnou hranicou katastra obcí Lednické Rovne a Zubák a severnou hranicou katastra obcí Horná a Dolná Mariková
  • lokalita Sverepec – Vrchteplá

Základné zásady ochrany pred kliešťom podľa ÚVZ SR:

  • vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov – okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie
  • v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
  • používajte repelenty
  • po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo

Ako kliešťa dostať z tela?

Odborní pracovníci ÚVZ SR poskytli aj postup, ako správne vybrať kliešťa prisatého na tele. „Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť kliešťa. Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra) použite prípravok s obsahom alkoholu,“ uviedli a doplnili, že ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Ale v prírode sa objavilo už aj niečo príjemnejšie…

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM