Filip Chudý Kultúra

Odpáľte október fajnou akciou: Tipy, kam si vyraziť v Považskej Bystrici

Aj keď je vonku chladnejšie, to nič nemení na tom, že stále môžeme zažiť plno zaujímavých akcií. Čo sa v našom meste bude konať?

Ilustračný obrázok k článku Odpáľte október fajnou akciou: Tipy, kam si vyraziť v Považskej Bystrici
Zdroj: TASR

Rodin

1. októbra o 18:30, kino Mier

V roku 1880 získava revolučný sochár a autodidakt Auguste Rodin svoju prvú štátnu zákazku: Bránu pekiel. Žije s Rose, svojou starou partnerkou, keď vo svojich dvadsiatich štyroch rokoch spoznáva mladú nadanú žiačku Camille Claudel. Tá sa najprv stáva jeho asistentkou a neskôr i milenkou. Snímka Jacquesa Doillona objavuje Rodina ako erotikou nabitého senzualistu, pre ktorého je proces tvorby hlboko sexuálnym zážitkom.

V krajine drotárie

3. októbra o 16:30, Považské osvetové stredisko

Výstava je venovaná rodu Jurovatých. Spoločne s ďalšími umelcami predstavia a priblížia svoje tvorivé zručnosti a prácu, ktorých výsledkom sú originálne výrobky a výtvarné diela. Ich úsilie a tvorivá práca dokazujú, že drotárstvo je v našej tradícii zakorenené dostatočne, len jeho pôvodný zvyčajne úžitkový význam sa presúva k tvorivej práci s materiálom. Vernisáž výstavy je v stredu. Výstava potrvá do 16. novembra, otvorená je pondelok – piatok od 9:00 – 16:00.

Literárne čítanie

3. októbra o 17:00, MG ART Galéria

V rámci festivalu LITART považskobystrická MG ART Galéria srdečne pozýva na literárne čítanie dvoch autorov v zložení: Oľga Gluštíková a Roman Beňo.

V prírode aj na sídlisku

4. októbra o 8:30, ZŠ SNP

Na šestke pripravili na štvrtok vytáčanie medu, náučný chodník, otvorenie minimúzea včelárstva a tiež padne veľa informácií o tom, ako chrániť prírodu.

Srdcoví rebeli

4. októbra o 18:30, kino Mier

Po ďalšom divokom večierku zaparkuje zbohatlícky flákač a playboy Lenny svoje fáro len tesne vedľa garáže, hneď na dno napusteného bazéna. A otcovi dôjde trpezlivosť. Koniec flákania, koniec míňania, koniec pohodového života. Dostane na zodpovednosť pätnásťročného chlapca Davida s vážne chorým srdcom. Davidova prognóza hovorí, že svojich šestnástich narodenín sa už zrejme nedožije. Lenny pojme starostlivosť úplne po svojom, bez akýchkoľvek pravidiel. Ak má David umrieť mladý, nemá zmysel robiť domáce úlohy. Ale striptíz aspoň raz v živote vidieť musí! Komédia s nádychom drámy.

Diskusný večer: Malí a veľkí ľudia na cestách

5. októbra o 16:30, Cooltajner

Diskusný večer o cestovaní, mobilite, turistike (nielen) s deťmi. V blokovej diskusii sa bude hovoriť so skúsenými cestovateľmi na témy: S deťmi na cestách, Ako sa zbaliť a zodpovedne pripraviť, Čoho sa obávame, rodičovské strachy, Tipy na výlety – prezentácia. A bude aj premietanie filmov: S deťmi cez hory a Na cestách s deťmi po Gruzínsku.

Hokej: Považská Bystrica – Prešov

5. októbra o 18:00, zimný štadión

Zmeny v programe prvej hokejovej ligy zapríčinili, že naši hokejisti nebudú v piatok cestovať na ľad súpera, ale Prešov privítajú v domácom prostredí. Príďte podporiť panterov.

Erik Rothenstein band

5. októbra o 18:00, koncertná sála ZUŠ

Základná umelecká škola (hudobný odbor) v Považskej Bystrici hostí v piatok podvečer koncert v podaní Erik Rothenstein band.

Grand prix džudo Považská Bystrica

6. októbra o 7:30, športová hala

Počas víkendu bude naša športová hala patriť nádejným džudistov na veľkom mládežníckom turnaji. Súťažiť sa bude v troch vekových kategóriách od U11 do U18.

Futbal: Považská Bystrica – Beluša

6. októbra o 14:30, futbalový štadión

Považskobystričania dokázali v tejto sezóne tretej ligy vyhrať zatiaľ len dva zápas, pričom išlo vždy o derby. Teraz prichádza tretie považské derby sezóny. Že by aj tretia výhra MŠK?

Fred Apke: Horúca sprcha

6. októbra o 18:00, kino Mier

Divadelná komédia o partnerských vzťahoch. Prináša humornú a zároveň pravdivú správu o inštitúcii manželstva. Na diváka čaká množstvo zábavných situácií, prekvapivých gagov, konverzačná ľahkosť aj situačná premenlivosť. A to všetko korunované vynikajúcimi hereckými výkonmi, garantujúcimi nezabudnuteľný divadelný zážitok. Hrajú: Zuzana Tlučková, Peter Kočiš, Marcel Ochránek alebo Přemek Boublík, Katarína Ivanková, Thomas Puskailer/Jakub Lorencovič.

Odhalenie pamätnej tabule padlým Orlovcom

7. októbra o 12:00, cintorín v Orlovom

Sto rokov po ukončení v 1. svetovej vojny sa spomienky strácajú. Ľubomír Jánoška sa genealógii venuje niekoľko rokov. V zozname padlých našiel svojho predka. Neskôr dostal nápad vzdať úctu nielen jemu, ale všetkým padlým Orlovcom. A to formou osadenia pamätnej tabule, ktorá bude slávnostne odhalená na orlovskom cintoríne.

Kabinet 26

MG ART Galéria

Považskobystrická MG ART Galéria pozýva na výstavu Kabinet 26. Vystavujú nasledovní autori: Renáta Galbavá. Alexandra Rosina, Jozef Pobočík. Výstava potrvá do 19. októbra.

Jozef Sádecký – Krajinou

Považská knižnica

Považská knižnica v Považskej Bystrici pripravila výstavu fotografií Jozefa Sádeckého s názvom Krajinou. Potrvá v jej priestoroch do 31. októbra.

Ľuboš Ďurica: Nepál

Kino Mier

Autorská výstava fotografií považskobystrického autora venovaných Nepálu. Výstava potrvá do 17. novembra a pozrieť si ju môžete nasledovne: pondelok až piatok 8:00 – 16:00, streda 8:00 – 18:00, v sobotu a nedeľu počas podujatí v kine Mier.

Videl som všetky kostoly Slovenska

Vlastivedné múzeum

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa u nás koná výstava Zdenka Dzurjanina „Videl som všetky kostoly Slovenska“. Výstava formou fotografií, bannerov a veľkoplošnej mapy prezentuje kultúrne bohatstvo sakrálnej architektúry v Slovenskej republike. Výstava potrvá do 15. decembra a pozrieť si ju môžete v pracovné dni od 7:00 do 15:00.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM