Filip Chudý Rôzne

Ohodnotili stredné školy v Považskej Bystrici: Pozrite si, ako dopadli

Na verejnosť sa dostalo najnovšie známkovanie stredných škôl z dielne známeho inštitútu. Takto obstáli tie považskobystrické.

Ilustračný obrázok k článku Ohodnotili stredné školy v Považskej Bystrici: Pozrite si, ako dopadli
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) pravidelne vydáva rebríčky slovenských škôl. Urobil tak aj teraz, pričom ich aktualizoval o najnovšie údaje. Ide napr. o uplatnenie absolventov stredných škôl (SŠ), mimoriadne výsledky žiakov, pridanú hodnotu v slovenskom jazyku, výsledky štátnej školskej inšpekcie na školách, podiel absolventov SŠ prijatých na štúdium na vysokých školách na území SR a pod.

Medzi strednými odbornými školami (SOŠ) obhájili prvé dve miesta Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2) a SPŠ elektrotechnická na Plzenskej ul. v Prešove. Na tretie miesto postúpila Stredná zdravotnícka škola na Farskej ul. v Nitre. Výmena v rámci čelných pozícií bola zaznamenaná pri gymnáziách. Z druhého na prvé miesto poskočilo bratislavské Gymnázium Jura Hronca, a naopak, z prvého na druhé miesto sa posunula Škola pre mimoriadne nadané deti – Gymnázium na Teplickej 7 v Bratislave. Tretiu priečku obhájilo Gymnázium sídliace na Poštovej 9 v Košiciach.

Najlepšie hodnotenie zo SŠ v našom meste dosiahla Obchodná akadémia Považská Bystrica – 7,18. V celos­lovenskom rebríčku medzi SOŠ ju to vynieslo na 15. miesto.

Gymnázium Považská Bystrica získalo hodnotenie 6,07 a medzi gymnáziami obsadilo na Slovensku 87. pozíciu. V Trenčianskom kraji je piate za trenčianskym (Ľ. Štúra), myjavským, prievidzským a dubnickým gymnáziom.

Čo sa týka poradia SOŠ, považskobystrická OA je v kraji na 3. priečke. Pred ňou sú trenčianska OA a SZŠ. Ostatné SOŠ z nášho mesta, ktoré dostali od INEKO celkové hodnotenie, sú na tom v krajskom poradí nasledovne:

  • 13. Stredná zdravotnícka škola Považská Bystrica – 5,75
  • 14. SOŠ strojnícka Považská Bystrica – 5,51
  • 15. Stredná priemyselná škola Považská Bystrica – 5,44
  • 25. Stredná odborná škola Považská Bystrica – 4,4

INEKO upozorňuje, že tieto rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom.

Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl. Pre získanie presnejšieho obrazu by sa rodičia mali učiteľov pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov, či už v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania alebo pri vstupe na trh práce. Dôležité sú aj informácie o účasti študentov na rôznych súťažiach, o technickom vybavení alebo o štruktúre predmetov.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Obchodná akadémia Považská Bystrica nedávno oslavovala 50 rokov od založenia

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM