Filip Chudý Rôzne

Parádny prírastok v Papradne: Týmto sa veľa obcí pochváliť nemôže! FOTO

Najväčšia obec Považskobystrického okresu sa rozhodla zmeniť veľkú nevyužívanú plochu na niečo zmysluplné a vznikol z tohto tento úspešný projekt.

Ilustračný obrázok k článku Parádny prírastok v Papradne: Týmto sa veľa obcí pochváliť nemôže! FOTO
7
Galéria
Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj

Nevyužívaný priestor v blízkosti Základnej školy s materskou školou v Papradne sa zmenil na nepoznanie, keďže počas letných prázdnin tam vyrástlo nové detské dopravné ihrisko. Práce na ňom začali posledný júnový týždeň a v septembri už školákov i škôlkarov privítal novovybudovaný priestor. Informovala o tom Lenka Kukučková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja s tým, že žiaci miestnej školy tak môžu po novom trénovať svoje zručnosti v oblasti dopravnej výchovy priamo pod oknami svojich tried. Navyše tento priestor bude slúžiť aj na trávenie voľného času.

Detské dopravné ihrisko, ktoré obsahuje križovatky (okružnú a v tvare T) či detské hracie prvky obec Papradno vybudovala z vlastných finančných zdrojov. Vytvoriť chcela priestor, kde by malí škôlkari i väčší žiaci základnej školy mohli zdokonaľovať svoje vedomosti, zručnosti, ale predovšetkým skúsenosti z dopravnej výchovy. Zvýšiť by sa vďaka nemu mala aj bezpečnosť detí, ktoré sú účastníkmi cestnej premávky. Okrem dopravnej časti a detských hracích prvkov je súčasťou ihriska aj oddychová zóna pre rodičov. Využívať ho budú nielen žiaci miestnej školy, ale aj široká verejnosť. Tá môže do areálu prísť v čase od 16:00.

„Dopravné ihrisko bolo pôvodne nacenené na 118 000 eur a výberovým konaním sa nám podarilo dostať na 97 000 eur. Zhotoviteľ stavby nad rámec pôvodného plánu projekt rozšíril aj o verejné osvetlenie a pod ihriskom vybudoval nádrž na zachytávanie dažďovej vody,“ vysvetlil starosta obce Roman Španihel.

Ihrisko slávnostne otvoril starosta spolu s riaditeľkou školy Helenou Janasovou a predsedom TSK Jaroslavom Baškom, ktorý sa zároveň stal aj patrónom novovybudovaného športoviska. „Verím, že vďaka dopravnému ihrisku sa deti naučia nielen správne reagovať na rôzne situácie v cestnej premávke, ale aj predvídať. V súčasnosti počet áut na cestách neustále rastie a je potrebné myslieť na bezpečnosť tých najmenších. Preto TSK v najbližších dňoch podporí výučbu na tomto ihrisku zakúpením dvoch kolobežiek,“ uviedol trenčiansky župan.

Radosť zo športoviska, ktoré bude slúžiť aj na voľnočasové aktivity detí neskrývala ani riaditeľka školy Helena Janasová. „Veľmi si vážime, že obec investovala financie práve do nášho areálu. Deti, ktoré navštevujú krúžok dopravnej výchovy tak už po novom nemusia cestovať na dopravné ihrisko do mesta. Hracie prvky, ktoré sú do ihriska zakomponované, zas potešili všetkých škôlkarov,“ doplnila riaditeľka školy. V budúcom roku obec plánuje ihrisko rozšíriť aj o pravouhlú križovatku a kamerový systém.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Nové dopravné ihrisko v Papradne: Zábery z jeho otvorenia
7
Galéria
Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM