Filip Chudý Samospráva Rôzne Futbal Video

Poslanci to odklepli, Považská bližšie k novému štadiónu: Poznáme detaily, VIDEO

Poslanci nášho zastupiteľstva schválilo mestu súhlas, aby sa zapojilo do projektu rekonštrukcie a modernizácia futbalového štadióna. Koľko by stál?

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Na rokovanie Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici v stredu 24. júla bol nakoniec zaradený aj bod, ktorý sa týkal súhlasu mesta Považská Bystrica k zapojeniu sa do projektu „Rekonštrukcia a modernizácia futbalového štadióna v meste Považská Bystrica“. Prítomní poslanci ho jednohlasne odklepli.

A hoci primátor Karol Janas v tlačovej správe mesta z 18. júla doslovne hovorí, že: „Prišlo nám oficiálne stanovisko od zväzu, že mestu Považská Bystrica boli pridelené finančné prostriedky na rekonštrukciu futbalového štadióna,“ hneď v ten deň sme v článku na našom webe upozornili, že stále je to len vo fáze možnosti zapojenia sa do projektu, čo nám potvrdil Peter Dedík, zástupca generálneho sekretára pre operatívne riadenie a manažér integrity futbalu Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

„V júli 2019 bol mestu Považská Bystrica doručený list SFZ, v ktorom informuje mesto o možnosti a o podmienkach zapojenia sa do projektu rekonštrukcie, modernizácie a výstavby futbalových štadiónov. V danej výzve môže mesto získať dotáciu vo výške 750 000 eur za predpokladu spolufinancovania minimálne vo výške 40 % z celkových výdavkov na projekt,“ píše sa v dôvodovej správe. Čiže mesto by muselo vynaložiť minimálne 500 000 eur.

Janas povedal, že spolufinancovanie pôjde najpravdepodob­nejšie z rozpočtu mesta a nie úveru. „Všetko však bude oveľa jasnejšie na konci roka, keď budeme pripravovať rozpočet na budúci rok. Teraz však bolo dôležité, že sme prijali uznesenie, ktoré od nás SFZ požaduje, aby on následne mohol získať peniaze na projekt z Úradu vlády. No a potom je už na nás, aby sme zabezpečili potrebné financie,“ doplnil primátor s tým, že sa musia pozrieť aj na stav ostatných športovísk v meste, lebo aj tie majú problémy a treba ich rekonštruovať. Predpokladaný termín realizácie projektu štadióna je podľa materiálov predložených na zastupiteľstvo 31. december 2020.

Ak sa schvália dotácie na meste, Janas podľa vlastných slov nevidí žiaden problém v tom, že by Považská Bystrica nakoniec dotáciu na projekt od SFZ náhodou nedostala. Na otázku, že koľko by to mesto mohlo stáť celé, keďže 500 000 eur je minimum, odpovedal primátor nasledovne: „To uvidíme až vtedy, keď sa urobí definitívny projekt. Keďže však ide o financie z Úradu vlády, podlieha to prísnemu verejnému obstarávaniu. Keď sa to skončí, budeme poznať finálnu sumu. A tú potom zakomponujeme do rozpočtu mesta na budúci rok.“ Ešte treba spomenúť, že sa tiež plánuje rekonštrukcia atletickej dráhy na štadióne, pričom na ňu by podľa Janasa bola spoluúčasť mesta s atletickým zväzom na úrovni 50 %.

Považskobystrický štadión by mal mať v zmysle predpisov podľa dôvodovej správy kapacitu cca 3 000 krytých miest na sedenie a mal by spĺňať všetky infraštrukturálne podmienky potrebné na prevádzku futbalového štadióna v dnešnej dobe. Po rekonštrukcii by sa na štadióne mohli konať stretnutia reprezentačných výberov do kategórie do 21 rokov. „V súčasnosti sa pripravuje štúdia a projekt rekonštrukcie a modernizácie nášho futbalového štadióna, ktorý realizuje Igor Maťaťa, architekt projektov rekonštrukcie futbalových štadiónov v meste Ružomberku, v meste Liptovskom Mikuláši a v meste Dubnica nad Váhom,“ znie informácia z dôvodovej správy.

V nej sa tiež píše, že nový štadión by mal spĺňať kategórie UEFA 2. Treba však upozorniť, že podľa novej smernice SFZ o infraštruktúre štadiónov z 2. apríla 2019 by takto zrekonštruovaný štadión v Považskej Bystrici nespĺňal podmienky na prvú ligu už od budúcej sezóny, len na druhú. Napr. minimálna kapacita na najvyššiu súťaž bude 4 000, doteraz bola 1 500. Čiže ak by chcela Považská Bystrica v budúcnosti hrať najvyššiu súťaž, musela by prísť ďalšia rekonštrukcia.

Pre zaujímavosť vám ešte prinášame, že koľko rekonštrukcie futbalových štadiónov stáli niektoré iné samosprávy, ktoré tiež dostali dotáciu 750 000 eur. Napr. Žiar nad Hronom platil 1,5 milióna eur (z toho úver 300 000 eur). Kapacitu má 2 300 miest na sedenie a štadión otvorili v roku 2017. Mesto Humenné otváralo štadión minulý rok, kapacita je 1 806 miest na sedenie a na stránke SFZ sa píše, že celková suma, ktorá putovala z mesta na rekonštrukciu, bola viac ako 2 milióny eur. Viac v odkazoch nižšie.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM