Filip Chudý Rôzne Od Vás

Potopa na hlavnej križovatke v Považskej: Projekt rekonštrukcie to neriešil

Obyvatelia Považskej Bystrice sú už dlhšie skúšaní dopravnou situáciou v meste. Mnohých preto zarazilo, že novozrekonštruovaná cesta vykazovala problém.

Ilustračný obrázok k článku Potopa na hlavnej križovatke v Považskej: Projekt rekonštrukcie to neriešil
Zdroj: Dnes24.sk

Hlavná križovatka v Považskej Bystrici vzbudila na konci septembra 2020 mimoriadnu pozornosť ľudí na sociálnych sieťach. Dôvodom bola skutočnosť, že 25. septembra bola zatopená v priestore priechodu pre chodcov pri hlavnej pošte, ktorý patrí medzi najviac frekventované v meste. Táto cesta bola pritom nedávno rekonštruovaná, keďže je súčasťou stále prebiehajúceho projektu „Rekonštrukcie cesty č. II/517 Považská Bystrica (most Orlové) – Domaniža – 1. etapa“. Ten sa počas prác predražil o 413 302,12 eur na 4 228 103,99 eur.

Nebola požiadavka

Čitateľ Vlado nám vtedy poslal fotky s týmto textom: „Prosím, poukážte na katastrofálny stav na hlavnej križovatke. Veď tam je potopa. To som ešte nevidel, aby po rekonštrukcii bol tak tragický stav.“ Redakcia Dnes24 preto oslovila Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), pod ktorý patrí rekonštrukcia i cesta II/517. A tiež Slovenskú správu ciest (SSC), ktorá má na starosti križujúcu cestu I/61, tá sa však do uzávierky článku nevyjadrila.

Lenka Kukučková, ktorá je poverená riadením Oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK pre Dnes24 uviedla, že „zhotoviteľ zrealizoval práce v predmetnom úseku v súlade s projektovou dokumentáciou, projekt odvodnenie tohto miesta neriešil.“

Ako ďalej uviedla, počas prípravného procesu spracovania projektovej dokumentácie nebola požiadavka od mesta Považská Bystrica ani správcov komunikácií (SSC a Správy ciest TSK) na riešenie odvodnenia križovatky ciest I/61 a II/517. „Nakoľko ide o križovatku ciest I. a II. triedy, TSK požiada o súčinnosť SSC ako správcu cesty I. triedy,“ doplnila.

Práce na vpuste

Kukučková k tomu dodala, že „Správa ciest (SC) TSK zabezpečila vyčistenie uličných vpustí pri pošte a požiadala Považskú vodárenskú spoločnosť o súčinnosť pri prečistení kanalizačnej siete v inkriminovanom mieste. Následne bude zabezpečený priebežný monitoring v prípade prudkých dažďov.“

TSK na svojej stránke najnovšie informoval, že dažďový vpust pred hlavnou poštou bol prečistený ešte 30. septembra. „Mrežu vpustu sme uvoľnili karbobrúskou a následne použili vysokotlakové čistiace zariadenie s vysávaním nánosov. Jeho funkčnosť bola odskúšaná tlakom vody. Po vyčistení bol poklop zvarom pripevnený k základnej doske. Po rozsiahlej búrkovej činnosti môžeme konštatovať, že od 5. októbra 2020 je vpust plne funkčný,“ konštatoval majster cestmajsterstva SC TSK Považská Bystrica Jozef Smatana.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Takto to vyzeralo počas potopy a následných opravách.

OBRAZOM: Hlavná križovatka v Považskej zažila potopu, vpust následne prečistili
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM