Filip Chudý Kultúra

Považskú Bystricu čakajú festivalové dni: Kompletný PROGRAM hodina po hodine

Záverečný septembrový týždeň v našom meste už tradične patrí obľúbenému Horomil festu, ktorý slávi svoje jubileum. Čo tento rok ponúka?

Ilustračný obrázok k článku Považskú Bystricu čakajú festivalové dni: Kompletný PROGRAM hodina po hodine
Zdroj: Horomil Fest

Horomil fest bude jubilejným desiatym rokom súčasťou kultúrneho života Považskej Bystrice. Tento festival pre všetkých milovníkov prírody, cestovania, hôr a adrenalínu navštívili počas jeho existencie tisíce divákov a obohatili desiatky známych hostí. Inak tomu nebude ani od štvrtka 27. do nedele 30. septembra, keď sa koná Horomil fest v priestoroch kina Mier a v Nimnických kúpeľoch. Na návštevníkov čakajú nielen pútavé filmy, ale najmä prednášky a diskusie s atraktívnymi hosťami.

Ako uvádzajú organizátori, príde známy „trabantista“ Marek Slobodník s čerstvými zážitkami, nakoľko sa vrátil zo svojej cesty len pred pár týždňami. Podujatie osvieži uznávaný slovenský dokumentarista Tomáš Hulík, ktorý divákom predstaví odvrátenú krásu Slovenska. Veľkým menom z pomedzi hostí je určite aj najvýznamnejšia zrakovo postihnutá lyžiarka na svete, deväťnásobná paralympijská víťazka – Henrieta Farkašová. Priaznivcov festivalu však určite poteší aj prednáška popredného slovenského horolezca Michala Sabovčíka a paraglajdistu Juraja Koreňa.

„Diváci Horomil Festu sa môžu tešiť aj na poriadnu dávku filmov, jeden z nich bude mať v Považskej Bystrici dokonca aj premiéru. Ide o celovečerný film Pavúk o kontroverznom horolezcovi Pavlovi Pochylom, ktorý bol spolkom James vyhlásený in memoriam za Horolezca storočia. Horomil Fest prinesie aj jeden z najoceňovanejších slovenských dokumentov z oblasti outdooru v súčasnosti – Teóriu šťastia podľa Rybanského od režiséra Rasťa Hatiara,“ prezradil organizačný tím Martin Holeš, Marek Janičík a Juraj Lukáš.

Ako ďalej uviedli, nemenej zaujímavý bude aj film Kroky na hrane, v ktorom sa šesť ultrabežcov rozhodlo oživiť zabudnutý príbeh dvoch slovenských väzňov z koncentračného tábora Osvienčim. Horomil fest dáva každoročne priestor aj cestovateľom či športovcom z regiónu Horného Považia. „Tento rok sa priaznivci festivalu môžu tešiť na známu moderátorku a instagramerku Lenku Vaclavovú z Beluše. Na festivale si však môžete vypočuť aj zážitky nebojácnej mamičky Evky Čičkánovej z Považskej Bystrice,“ doplnili s tým, že po prvýkrát sa v programe festivalu objavil aj krst knihy s názvom Spoznajte Slovensko spolu s nami.

Program festivalu však tvoria aj sprievodné podujatia, ktorým je venovaná nedeľa. Už tradične môžu priaznivci Horomil festu navštíviť blízke jaskyne v regióne, ktoré budú sprístupnené vďaka členom Speleoklubu Strážov. Tento rok sa pre milovníkom podzemia rozhodli sprístupniť Závadské jaskyne, do ktorých sa návštevníci budú môcť dostať zo Zemianskej Závady po značkovanom chodníku od 10:00. V prípade zlého počasia sa toto podujatie neuskutoční. V ten deň bude pre všetkých milovníkov lezenia sprístupnená zadarmo aj lezecká stena HK Manín, ktorá sa nachádza v budove bývalej Hypernovy za kinom Mier. Atraktívny program bude aj v Nimnici, kde sprístupnenia útroby priehradného múru Nosickej vodnej nádrže. V priestoroch kúpeľného hotela sa uskutoční jarmok remeselníkov so sprievodným programom.

Program Horomil festu 2018 v kine Mier

Štvrtok 27. septembra

 • 18:00 Fasa trasa – 365 dní na cestách po Ázii
 • 18:45 Eva Čičkánová – Na cestách s deťmi po Gruzinsku
 • 19:30 Lenka Vacvalová – behom z Košíc do Bratislavy za 11 dní

Piatok 28. septembra

 • 18:00 Juraj Šimuraj Šimkovič – krst knihy Spoznajte Slovensko spolu s nami
 • 18:20 Ďuro Koreň + Mišo Sabovčík – lezenie a paragliding na Antarktíde
 • 19:20 Pavúk: film o Paľovi Pochylom

Sobota 29. septembra

 • 16:00 Trekland trip
 • 16:10 Viliam Bendík – Kroky na hrane
 • 16:50 Tomáš Hulík – odvrátená strana Slovenska
 • 17:30 Henrieta Farkašová – postihnutie ešte neznamená koniec života
 • 19:00 Marek Slobodník – na Jawe a Trabantoch okolo sveta
 • 20:40 Rasťo Hatiar – Teória šťastia
 • 21:10 Boris Záleský – handpan performance

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM