Filip Chudý Rôzne

Považskú knižnicu čaká rekonštrukcia: Vieme, čo všetko sa má vynoviť

Jednu z mála kultúrnych pamiatok v Považskej Bystrici čaká prestavba. Aký je plán rekonštrukcie budovy knižnice.

Ilustračný obrázok k článku Považskú knižnicu čaká rekonštrukcia: Vieme, čo všetko sa má vynoviť
Zdroj: Dnes24.sk

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) môže prostredníctvom zmeny rozpočtu smerovať bezmála 920 000 eur na nové investičné akcie aj na poli kultúry. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK Veronika Rezáková s tým, že značná časť poputuje na rekonštrukciu Považskej knižnice v Považskej Bystrici. „Tento objekt, ktorý je kultúrnou pamiatkou, sa vzhľadom na účel využívania a na svoj vek nachádza v nepriaznivom a nevyhovujúcom technickom stave. Ide o problémy s vlhkosťou, pôsobením plesní, rozpadávajúcim sa kanalizačným potrubím, rozpadávajúcou sa fasádou,“ povedala.

„Zmena rozpočtu zahŕňa objem 624 000 eur určených na realizáciu Prestavby objektu Považskej knižnice. Rekonštrukčné práce pozostávajú z obnovy fasády, rekonštrukcie pôvodného vstupu do budovy, prestavby podkrovia na priestory využiteľné knižnicou, technického zhodnotenia a rekonštrukcie technických zariadení v objekte,“ opísala Rezáková plán prác.

Tá ďalej uviedla, že pri rekonštrukciách technických zariadení ide konkrétne o zdravotechnické inštalácie, vykurovanie, vetranie a klimatizovanie priestorov, napojenie zariadení na elektroinštaláciu. „Rekonštrukčné práce pozostávajú ďalej z výmeny krovovej časti, strešnej krytiny, elektrickej požiarnej signalizácie a elektrického zabezpečovacieho systému. Všetky sú vyčíslené v objeme 598 664 eur. Ďalšie výdavky v objeme 25 336 eur sú určené na výkon stavebného a reštaurátorského dozoru,“ ozrejmila.

TSK tiež pripravoval podklady na vyhlásenie verejného obstarávania na zhotoviteľa stavebných prác. „Začiatok prác sa prispôsobí termínu ukončenia súťaže, a tiež potrebe dočasného premiestnenia Považskej knižnice tak, aby bola schopná zabezpečovať svoju činnosť aj mimo vlastných priestorov počas celej doby rekonštrukcie,“ dodala Rezáková.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM