Rôzne

Vzácny kus z Považských strojární skončil v múzeu: Ide o jeden z prírastkov roka

Slovenské technické múzeum bilancovalo minulý rok, pričom sa pochválilo, že jeden z najvýznamnejších nadobudnutých predmetov bol z nášho kraja.

Ilustračný obrázok k článku Vzácny kus z Považských strojární skončil v múzeu: Ide o jeden z prírastkov roka
Zdroj: Historická Považská Bystrica

V zbierkovom fonde Slovenského technického múzea (STM) pribudlo vlani 380 predmetov. Ako jeho vedenie informovalo v rámci verejného odpočtu činnosti a hospodárenia STM, návštevnosť v roku 2018 medziročne klesla takmer o 13 percent, tržby, naopak, vzrástli.

Minulý rok múzeum zaznamenalo 107 937 návštev­níkov, čo je najmenej za posledných päť rokov. „Aj keď sme v celkových číslach zaznamenali istý pokles, tak je to skôr na úkor prvých nedelí v mesiaci, ktoré sú zadarmo. Prišlo na ne o 38 percent ľudí menej ako v roku 2017,“ povedal námestník pre marketing, propagáciu a služby STM Ján Melich.

Medzi jeden z najvýznamnejších predmetov nadobudnutých v roku 2018 patrí letecký piestový motor, ktorý bol vyrobený v Považských strojárňach.

„Ide len o dvojkusovú sériu a je symbolom prvých pokusov o zavedenie výroby leteckých motorov na Slovensku. Išlo o motor, ktorý sa pokúšali vyrobiť nadšenci bezmotorového lietania ako prídavný motorček k vetroňom,“ povedala námestníčka generálneho riaditeľa STM pre odborné činnosti Zuzana Šullová. Pripomenula, že Slovensko bolo kedysi veľmocou leteckého priemyslu.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Považské strojárne na FOTO: Takto vznikali a vyzerali

Považské strojárne na FOTO: Takto vznikali a vyzerali
11
Galéria
Zdroj: Historická Považská Bystrica

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM