Filip Chudý Samospráva Komunálne voľby

Zaujímavé čísla z volieb v okrese Považská: Kde sa volilo najviac a kde najmenej?

Ktoré mestá a dediny boli v účasti vo voľbách najdisciplinovanejšie a ktoré skončili na chvoste? Prinášame čísla z Považskobystrického okresu.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavé čísla z volieb v okrese Považská: Kde sa volilo najviac a kde najmenej?
Zdroj: TASR

Novembrové voľby rozhodli o vedení miest a obcí na najbližšie štyri roky. Nie všade sa ale Slovákom chcelo vyrážať k volebným urnám rovnako. Celoslovenská volebná účasť v komunálnych voľbách bola podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR) 48,67 %, volebná účasť v Trenčianskom kraji činila 48,64 %.

Najviac obyvateľov sa svoje volebné právo rozhodlo využiť v obci Chorváty v okrese Košice-okolie, kde sa podľa ŠÚ SR k urnám vybralo až 89,88 % oprávnených voličov. Úctyhodnou účasťou sa môžu pochváliť tiež Gemerské Michalovce v Rimavskosobotskom okrese (89,61 %) či Vyšná Boca pri Liptovskom Mikuláši (89,52 %). Na opačnom konci svieti košický Luník IX s volebnou účasťou 19,44 %. Druhou obcou s najnižšou volebnou účasťou, ako sme už informovali, je Brvnište v okrese Považská Bystrica (22,82 %) a treťou Jurské v okrese Kežmarok (22,87 %).

Najvyššou volebnou disciplínou v okrese Považská Bystrica sa môže pochváliť obec Sádočné, kde prišlo k urnám 78,83 % voličov. Sádočnému šliape na päty Vrchteplá s volebnou účasťou 78,41 %, nasleduje Kostolec s účasťou 77,33 %. Cez 70 % sa prehupli tiež obce Malé Lednice, Klieština, Podskalie, Slopná a Čelkova Lehota.

A čo na opačnom konci? Najmenej ľudí si v okrese odvolilo v Brvništi (22,82 %). Druhá najnižšia volebná účasť bola v Dolnej Marikovej, kde sa vybralo k urnám 31,92 % oprávnených voličov. Tretím v poradí v rámci okresu je Pružina s volebnou účasťou 34,44 %.

Volebné výsledky i zaujímavosti z komunálnych volieb 2018 nájdete na webe Považská24 v kategórii Komunálne voľby.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM