Kultúra

Bojnické múzeum chystá novinky: Oživia aj dejiny magnátskeho roku Pálffyovcov

Čitatelia si prídu na svoje. Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice uvedie do života dve nové publikácie.

Ilustračný obrázok k článku Bojnické múzeum chystá novinky: Oživia aj dejiny magnátskeho roku Pálffyovcov
Zdroj: TASR/Alexandra Moštková

Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Bojnice uvedie do života dve nové publikácie. Prvou je monografia Jána Papca Banskobystrická katedrála, druhou zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie Familia Pálffy. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka bojnického múzea Petra Gordíková.

Záujem o históriu

Medzinárodná vedecká konferencia sa konala v priestoroch Bojnického zámku ešte v septembri 2019, venovaná bola 190. výročiu narodenia grófa Jána Pálffyho. Jednotlivé príspevky na nej pomohli objasniť ďalšiu históriu rodu, jeho členov a v neposlednom rade aj osudy predmetov zo zbierok Pálffyho.

„V odbornej i laickej verejnosti stále prevláda záujem o históriu jednotlivých šľachtických rodov žijúcich v rakúsko-uhorskej monarchii, zvlášť tých rodov, ktoré majú priamu súvislosť s územím dnešného Slovenska, a teda s našimi dejinami. Osobitné postavenie má rod Pálffy, ktorý už od 16. storočia patril k hlavným oporám habsburskej dynastie," načrtla editorka zborníka Katarína Malečková.

Magnátsky rod

Príslušníci tohto magnátskeho rodu podľa nej zastávali významné funkcie v správe krajiny ako palatíni, krajinskí sudcovia, miestodržitelia, župani, strážcovia uhorskej koruny, ako dôstojníci v armáde mali vysoké vojenské hodnosti maršalov a generálov.

„Dejiny tohto rodu boli v minulosti a stále sú vhodnou témou na prezentáciu formou výstav, odborných seminárov, sympózií i medzinárodných vedeckých konferencií. Aj keď mapovať históriu tohto rodu je stále behom na dlhú trať," skonštatovala.

Podmanivý obraz

Monografia Banskobystrická katedrála zase venuje pozornosť dielam v bývalom jezuitskom kostole, neskôr Katedrálnom chráme svätého Františka Xaverského v Banskej Bystrici. Prednostne sa zameriava na formálne a emocionálne podmanivý obraz na hlavnom oltári katedrály. „Autor sa snaží dopátrať sa jeho hodnoverného tvorcu. K tejto úlohe pristupuje na základe vlastných postrehov, cudzích úsudkov i viacerých nerozhodných či rozpačitých reakcií renomovaných znalcov," priblížila Gordíková.

Papco sa pri objasňovaní nastolených otázok podľa nej nevyhýba ani metodickým prístupom a procesuálnym postupom, respektíve behaviorálnemu pohľadu do posudzovania vecí, ktoré s touto znalecky podmienenou problematikou súvisia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Bojníc a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM