Rôzne

Mesto Prievidza predalo budovu za jedno euro: Macháčková vysvetľuje dôvod

Charita - dom sv. Vincenta odkúpila od mesta budovu na Košovskej ceste za symbolickú sumu. Aké sú s ňou plány?

Ilustračný obrázok k článku Mesto Prievidza predalo budovu za jedno euro: Macháčková vysvetľuje dôvod
Zdroj: TASR/AP

Mesto Prievidza vyhovelo žiadosti neziskovej organizácie Charita – dom sv. Vincenta. Budovu na Košovskej ceste, v ktorej od roku 2012 poskytuje sociálne služby, samospráva organizácii odpredala za symbolické jedno euro.

Impulz pre rozvoj

Objekt mala nezisková organizácia doposiaľ v dlhodobom nájme. „Charita mala minulý rok záujem investovať do strechy budovy, ktorá nie je v dobrom stave. Keďže malo ísť o pomerne veľkú investíciu, rokovali sme s mestom ako vlastníkom o odpredaji budovy do nášho vlastníctva," spomenul riaditeľ organizácie Milan Petráš.

Odpredajom by sa podľa neho riešili aj ďalšie možnosti rozvoja, mnohé grantové programy sú totiž viazané na vlastníctvo nehnuteľnosti, takže sa do nich organizácia nemohla zapájať. „Veľmi sa tešíme, že sme po rokovaniach s vedením mesta dohodli dobré podmienky a mestské zastupiteľstvo nám schválilo predaj budovy a priľahlých pozemkov za jedno euro. Je to pre nás impulz pre ďalší rozvoj sociálnych služieb, ktoré poskytujeme," skonštatoval.

Primátorka o odpredaji

Pri rozhodovaní o žiadosti o odpredaji zavážilo najmä to, že budova potrebuje viaceré nákladné investície a charita bola ochotná sa zaviazať ešte tento rok investovať do strechy 14 500 eur, ozrejmila primátorka Katarína Macháčková.

Prevod nehnuteľnosti na neziskovú organizáciu podľa nej samospráva podmienila tým, že budova môže byť používaná len na sociálne a charitatívne účely, na čo sa zriaďuje vecné bremeno. „Takisto, ak by charita v budúcnosti chcela tento majetok ďalej predávať, musela by mestu uhradiť plnú sumu znalcom určenej hodnoty nehnuteľnosti. To však nepredpokladáme," doplnila.

Riaditeľ organizácie opäť pripomenul nevyhnutnosť spolupráce s dobrovoľníkmi. „Stále platí, že hľadáme dobrovoľníkov na zabezpečovanie výdaja stravy cez víkendy. Počas pandémie naši dobrovoľníci z rôznych dôvodov nedokážu pokryť služby tak ako v minulosti. Veľmi radi by sme preto našli ďalších ochotných ľudí na dlhodobú spoluprácu," uzavrel.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM