Rôzne

Múzeum Bojnice má nového šéfa so zaujímavou víziou: Výzvou bude i obnova zámku

Výberové konanie je ukončené. Novým riaditeľom bojnického múzea bude IT špecialista, ktorý sa venuje moderným technológiám.

Ilustračný obrázok k článku Múzeum Bojnice má nového šéfa so zaujímavou víziou: Výzvou bude i obnova zámku
5
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Novým riaditeľom Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Bojnice sa od 1. júla stane Igor Socha. Do funkcie ho v stredu na základe výsledkov výberového konania vymenoval generálny riaditeľ SNM Branislav Panis. Informovala o tom vedúca centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

Obnova zámku

„Pred novým riaditeľom múzea stojí mnoho výziev, napríklad starostlivosť o zámok a priľahlé objekty v zámockom parku, ktoré čaká náročná obnova, ďalej sprístupnenie nových zaujímavých priestorov zámku či práca na maximálnom zvýšení návštevníckeho komfortu v múzeu," povedal Panis.

Socha je absolventom Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, dlhé roky sa profesionálne venuje multimédiám, IT a využitiu moderných technológií a inovatívnych prístupov najmä v oblasti zachovania kultúrnych a prírodných hodnôt, priblížila Vášáryová.

Správy z hornej Nitry

Tranformácia múzea

V SNM – Múzeu Bojnice pôsobí novovymenovaný riaditeľ od apríla 2019, keď sa po desiatich rokoch práce v oblasti marketingu cestovného ruchu v zahraničí vrátil na Slovensko. Od začiatku svojho pôsobenia na Bojnickom zámku sa venuje využitiu moderných technológií v múzejníctve, a to nielen v prezentačných, ale aj odborných činnostiach. Je autorom a tiež vedúcim realizačného tímu spolupracovníkov. Od roku 2020 bol vedúcim projektu novej múzejnej komunikácie.

„Mojou víziou je zavŕšiť transformáciu múzea na múzeum 21. storočia, v ktorom budú vyváženým a citlivým spôsobom využívané tradičné i moderné prístupy v múzejnej komunikácii, pedagogike, marketingu i odborných činnostiach," povedal Socha po prevzatí vymenovacieho dekrétu.

SNM – Múzeum Bojnice dočasne vedie od začiatku tohto roka Mikuláš Letavay, riadením múzea ho poverili po tom, ako dlhoročný riaditeľ Ján Papco odišiel do dôchodku.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Správy z Bojníc a okolia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM