Monika Hanigovská Rôzne

Paulína potrebuje na Oxford 47-tisíc eur: Slováci jej poslali TAKÚTO sumu

Vďaka Slovákom, je naša študentka, už len kúsok od možnosti študovať na prestížnej škole.

Ilustračný obrázok k článku Paulína potrebuje na Oxford 47-tisíc eur: Slováci jej poslali TAKÚTO sumu
4
Galéria
Zdroj: archív Paulína Vicenová

Má len 18 rokov a sny, ktoré si začína už teraz plniť. A to aj vďaka Slovákom! Paulína Vicenová sa chce stať vedkyňou a hľadať spôsob, ako pomôcť mnohým trpiacim ľuďom.

Partizánčanka študujúca v Bratislave si vybrala Oxfordskú univerzitu a program biomedicínske vedy, no nestačilo „len“ urobiť náročné skúšky. Viac zisťovala naša redakcia Dnes24.

Dostala sa medzi najlepších

Študentka sa pripravovala na ťažké skúšky, pričom záujemcov na tamojší odbor presiahol číslo 530. Paulína sa prebojovala medzi 40 najlepších a pravdepodobne sa stala jedinou Slovenkou, ktorú tento rok prijali na Oxford do programu biomedicíny.

„Najprv som sa cítila zaskočená a zároveň aj prekvapená, keď som videla rozhodnutie z Oxfordu. Do posledného momentu som nečkala, že sa tam dostanem,“ vráti sa k momentu, keď si otvorila mail s odpoveďou, či ju prijali alebo neprijali na vytúženú školu.

Minimálne 47-tisíc eur na jeden rok

Dlho sa však s rodinou a priateľmi netešila: „Potom som však veľmi rýchlo precitla, keď mi došlo, že ešte nemám zaistené štúdium. Aj keď som bola prijatá, musela som splniť druhú, ešte dôležitejšiu časť. Musela som nájsť finančné prostriedky na svoje štúdium,“ povedala pre našu redakciu.

Štúdium na rok je priam astronomické a to aj vďaka brexitu. „Na školský rok a život je potrebné 47-tisíc eur. A to je ešte spodná životná hranica, ktorú Oxford uvádza. Budem musieť byť ubytovaná na univerzite a priamo sa tam aj stravovať,“ vyráta nám študentka podmienky prijatia.

Brexit študentom nepomáha

Následky brexitu sa „tvrdo odrazili“ na podmienkach prijatia. „V júni som sa dozvedela, že sa zmenili podmienky pre študentov z Európy. Nemajú nárok na pôžičku od britskej vlády, ako tomu bolo pred brexitom – vtedy študentom vláda požičiavala a preplácala všetky náklady. A následne pôžičku splácali študenti po škole, konkrétne nástupom do práce.“

Okrem toho sa školné zvýšilo pre európskych študentov. „Už to nie je 10-tisíc eur na školský rok, ale 29-tisíc eur a dokonca pri niektorých odboroch až 40-tisíc eur.“

Paulíne sa napriek všetkému podarilo v krátkom čase vyzbierať takmer plnú sumu, pričom zbierka odštartovala na transparentnom účte vo februári.

Paulína vyzbierala už okolo 38-tisíc eur (k 6. aprílu – pozn.red.). „Cieľom bolo nazbierať 40-tisíc eur, aby som mohla nastúpiť do prvého ročníka. Teším sa veľmi, že mi prispievajú dobrí ľudia! Nečakala som, že získam toľko podpory,“ neskrýva dojatie a nadšenie.

Do zbierky prispejú aj rodičia sumou 7500 eur a sama študentka, ktorá si zarábala na brigádach. Paulína však jedným dychom dodáva, že pomoc bude potrebovať aj v ďalších rokoch. Náklady jej tak postačia na jeden rok štúdia.

Spolu s rôznymi čiastkami zasielajú Slováci povzbudivé slová. „Nech sa pekne sny ľuďom plnia! Veľa šťastia, Pauli! Verím, že sa to podarí,“ stojí v jednom z nich.

Prečítajte si aj

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM